Gündem

Putin, Erdoğan’a dondurma ısmarladı

Putin ile Erdoğan’ın renkli görüntüleri objektiflere yansıdı. Rusya Devlet Başkanı, Erdoğan ve beraberindeki Türk heyetine dondurma ısmarladı.

Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’daki renkli görüntüleri objektiflere yansıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarını gezen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan ve beraberindeki Türk heyetine dondurma ısmarladı.

Putin – Erdoğan görüşmesi sona erdi

AA‘da yer alan habere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sona erdi.

Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’ndaki baş başa görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulunuyor. 

Erdoğan’ın Rusya temasları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yapımı savaş uçaklarının gösterisini izledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Erdoğan ve Putin’in açılışını yaptığı fuarda, her iki lider Rusya’nın kısa süre sonra seri üretimine başlayacağı 5. nesil savaş uçağı olan ve Suhoy firmasının ürettiği “Su-57″yi birlikte inceledi.

Suhoy tipi savaş uçaklarının yanı sıra Rus yapımı helikopter ve yolcu uçaklarında da incelemelerde bulunan iki lider, daha sonra uçakların gösterisine geçti.

– İki lider, yolcu uçağının içini beraber gezdi

Rus savaş uçağı “Su-57” ile Türkiye’ye satın alınması için teklif edilen “Su-35” ve “Su-34” tipi savaş uçaklarının gösterisini Erdoğan ve Putin birlikte izledi.

Rus Mi serisi helikopterlerin geçiş gösterisini takip eden iki liderin, içini gezerek incelemelerde bulunduğu “İrkut MS-21” yolcu uçağı, “Suhoy Süper Jet 100” ve “İrkut YAK-152” yolcu uçakları da gösteri yaptı. 

Liderler, fuar alanındaki stantları gezerek Rus savunma sanayi ürünlerini inceledi.

Bu yıl, başta Rusya olmak üzere 33 ülkeden 827 firmanın katıldığı MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı 1 Eylül’e kadar devam edecek.