Gündem

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan gözaltına alındı

Şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz’ın adalet arayan babası Şaban Vatan, ifade için karakola gitti ve burada gözaltına alındı.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında evinin önünde yaralı bulunan ve yaşamını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan gözaltına alındı. Olayı, Rabia’nın annesi Atika Vatan gözyaşları içinde bir videoyla duyurdu. Aile, kızları için adalet arıyordu.

RABİA NAZ’IN BABASI GÖZALTINA ALINDI

Videoda, sabah ifade vermek üzere emniyete giden eşi Şaban Vatan’ın, gözaltına alındığını öğrendiğini aktardı. Eşine ulaşamadığını belirten Atika Vatan, sesini herkesin duyması için çağrıda bulundu.

RABİA’NIN AMCASI ÖZ KARDEŞİNİ ŞİKAYET ETTİ

Gözaltına alınma sebebinin, Rabia Naz’ın amcası Muhammet Vatan’ın öz kardeşini şikayet etmesi olduğu ortaya çıktı. Şaban Vatan’ın Muhammet Vatan’la ilgili çok sayıda paylaşım olduğu, kendisine güvenmediği biliniyordu. Emniyetin Şaban Vatan’ı psikiyatri servisine yatıracağı iddia edildi.PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRDÜĞÜ İÇİN AKIL HASTANESİNE YATIRMAK İSTEDİLER

Şaban Vatan’ın avukatları, gözaltında sırasında Vatan’ın akıl sağlığı değerlendirilmesi talep edilerek hastaneye gönderildiğini belirtti. Buna gerekçe olarak Vatan’ın daha önce psikolojik tedavi görmüş olması gösterildi.

ŞABAN VATAN EVİNE DÖNDÜ

Son olarak Şaban Vatan’ın serbest bırakılarak evine geldiği öğrenildi. Aile kızları için adalet arayışına devam edecek.

RABİA NAZ’A NE OLMUŞTU?

11 yaşındaki Rabia Naz, 2018 yılının Nisan ayında evinin önünde yaralı halde bulunmuş, hastanede yaşamını yitirmişti. Yüksekten düştüğü iddia edilen Rabia Naz Vatan’ın Adli Tıp raporunda yüksekten düşerek ölmediği ortaya çıkmıştı. Bedensel travma geçirdiği tespit edilen Rabia Naz’ın babası, kızının trafik kazası geçirdiğini, çarpan şahısların evin önüne bırakarak camdan düşmüş süsü verdiklerini iddia etti. Kızının evinin önünde kan kaybından öldüğünü belirten Şaban Vatan, Rabia Naz’ın ölümüne sebep olanların hesabını vermesi için uğraşıyordu. 

SORUMLUSU KİM?

Olayı bizzat araştıran Vatan, görgü tanıklarına dayanarak, kızının yaralı bulunduğu saatlerde mahallede siyah hafif ticari bir aracın hızlı bir şekilde bölgeden geçtiğini belirtti. Kızının elbisesinden gazete kağıdı, hızar talaşı, saman gibi kalıntılara rastlandığını belirten Vatan, buradan hareketle incelemede bulunduğunu, olaydan 3 ay sonra da siyah araç olayını öğrendiğini belirtti.

DOSYADAKİ BİLGİ DEĞİŞTİRİLDİ

Eynesil’de küçük bir kıza araba çarptığı ihbarı olduğunu öğrenen baba, durumu savcılığa da bildirdiğini, savcılıktaki dosyada “şüpheli” olarak geçen ölüm nedeninin “trafik kazası” olarak değiştirildiğini, sabaha karşı tekrar güncellenerek “düşme ya da intihar” olarak gösterildiğini söyledi. Durumda bir soru işareti olduğunu belirten aile, o günden beri katillerin cezasını alması için mücadele veriyordu.