Gündem

Rahip Andrew Brunson hakim karşısında

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapse çarptırıldı. Brunson'un ev hapsi de kaldırıldı.

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, tutukluluğu 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4’üncü kez hakim karşısına çıktı. Brunson, mahkeme salonunda sanık bölümüne alınırken eşi Norine Brunson ve avukatı İsmail Cem Halavurt da kendilerine ayrılan bölüme geçti. Davayı izleyenler arasında New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin de bulunuyor.

İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li papaz Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı. Mahkeme tanıkları dinliyor. Birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu da salonun dışında mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

TANIKLAR ÇARK ETTİ

Tanıklardan Büşra Fatma Ün ifadesinde "Brunson'ı tanımıyorum. Dosya'daki suçlamaları bilmiyorum" dedi. Bir başka tanık Levent Kalkan ise "Verdiğim ifade yanlış aktarılmış. Ben dua evinde PKK'lılar ve FETÖ'cüler saklanıyor demedim." ifadelerini kullandı. 

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddia edilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına saat 12.30'da ara verildi. Verilen öğle arasının ardından duruşmaya, saat 14.00 sıralarında yeniden başlandı. Savcı esas hakkındaki mütalaasını vermeye başladı.

SAVCI ADLİ KONTROLÜN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Savcı, Rahip Brunson hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasını istedi. Savcı mütalaasında Brunson'un on yıla kadar hapsini istedi. 

Son sözü sorulan Brunson "Masumumu baraatimi istiyorum" dedi. 

Verdiği aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'u 3 yıl 1 ay 15 gün hapse çarptırdı. Brunson'un ev hapsi de kaldırıldı. 

Mahkeme heyeti Brunson'un hapiste kaldığı süreyi göz önüne alarak serbest kalmasına karar verdi. 

DAVANIN GEÇMİŞİ...

9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

Tutukluluğu ev hapsine çevrilen Brunson'ın avukatı, müvekkilinin "ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı" kararına ilişkin İzmir'deki Ağır Ceza Mahkemelerine yaptığı itirazın reddedilmesinin ardından, 3 Ekim'de Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı.