Gündem

Rus medyası Erdoğan-Putin görüşmesine geniş yer ayırdı

Rus medyası, dün Moskova’da gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesine geniş yer ayırdı.

Rus medyası, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in dün Moskova’da gerçekleşen görüşmesine geniş yer ayırdı.

Rus basını, dün Moskova’nın Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda yapılan Erdoğan-Putin görüşmesine geniş yer verdi.

Rusya haber ajansı TASS, “Rusya ile Türkiye, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının alımını konuşuyor” ifadelerini manşete taşıdı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus savaş uçakları ve helikopterleri hakkında bilgilendirildiği vurgulandı.

İzvestiya gazetesi ise haberinde, Putin ile Erdoğan’ın askeri alanda ortak üretimi görüştüğünü yazdı.

Ülkenin Kommersant gazetesi de Suriye konusunda değinerek, “Rus ve Türk liderler anlaştı” başlığını kullandı. Haberde, “İdlib sorununun her iki ülke için hassas olmasına rağmen, Putin ve Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin sıkı olduğuna dikkati çekti.” ifadelerini kullandı.

Rus haber ajansı RIA Novosti de iki liderin, Suriye’nin bütünlüğünü savunduğunu kaydetti.

1 saatlik görüşme

Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’ndaki Erdoğan-Putin baş başa görüşmesi, 1 saat 20 dakika sürdü.

Baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulunuyor. 

Rus savaş uçaklarını birlikte izlediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yapımı savaş uçaklarının gösterisini izledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Erdoğan ve Putin’in açılışını yaptığı fuarda, her iki lider Rusya’nın kısa süre sonra seri üretimine başlayacağı 5. nesil savaş uçağı olan ve Suhoy firmasının ürettiği “Su-57″yi birlikte inceledi.

Rus savaş uçağı “Su-57” ile Türkiye’ye satın alınması için teklif edilen “Su-35” ve “Su-34” tipi savaş uçaklarının gösterisini Erdoğan ve Putin birlikte izledi.

Rus Mi serisi helikopterlerin geçiş gösterisini takip eden iki liderin, içini gezerek incelemelerde bulunduğu “İrkut MS-21” yolcu uçağı, “Suhoy Süper Jet 100” ve “İrkut YAK-152” yolcu uçakları da gösteri yaptı. 

Liderler, fuar alanındaki stantları gezerek Rusya savunma sanayi ürünlerini inceledi.

Bu yıl, başta Rusya olmak üzere 33 ülkeden 827 firmanın katıldığı MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı 1 Eylül’e kadar devam edecek.