Gündem

Sahte rakıdan 11 kişi öldü, Emniyet 81 ilde operasyon düzenledi

Adana ve Mersin’de sahte rakıdan 11 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra Emniyet alarma geçti. 81 ilde sahte rakı operasyonu düzenlendi.

Mersin ve Adana’da sahte rakıdan 11 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü alarma geçti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 81 ilde polis ve zabıta ekiplerinin katılımıyla eşzamanlı kaçak ve sahte alkol denetimi yapıldı Operasyonda ekipler içki satışları ile işletmelerin gıda güvenliği açısından uygunluğunu denetledi.

BAKAN RUSYA’DAN TALİMAT VERDİ

Küresel Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı dolayısıyla Rusya’da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, peşpeşe gelen ölümlerden sonra Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz’ı telefonla arayarak bilgi aldı. Ardından İçişleri Bakanlığı ile temasa geçerek operasyon emrini verdi.

İLK OPERASYON ANKARA’DA YAPILDI

Ankara’daki operasyonları İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz organize etti. Operasyona Altındağ Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra zabıta ekipleri de katıldı. Korkmaz Ankara’da geçen yıl 2 binin üzerinde alkollü içki satan işletmelerin denetlendiği, 116 işletme hakkında işlem yapıldığını söyledi.

ANKARA’DA 10 İŞLETME KAPATILDI

Ankara’daki operasyona 150 polis katıldı. 61 işletme denetlendi, 24 içki şişesinden numune aldı. 5 işletmede 12 şişe şüpheli içkiye el kondu. Bazı işletmelere kapıları kırılarak girilebildi. Yüzlerce kişinin de kimlik kontrolü yapıldı. 7’si gözaltına alındı. Ruhsatsız çalışan 10 işletme mühürlendi.  İstanbul’da Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri 39 ilçede eş zamanlı operasyon yaptı. Operasyonu İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca yönetti.