Gündem

Sakarya'da doğalgaz hattında patlama: Akış kesilecek mi?

Sakarya’nın Arifiye ilçesinin Kemaliye Mahallesinde doğalgaz hattında bölgede büyük bir patlama meydana geldi. BOTAŞ kesinti açıklaması yaptı.

Sakarya’nın Arifiye ilçesinin Kemaliye mahallesinin dağlık alanında bu sabah saatlerinde doğalgaz hattında büyük bir patlama meydana geldi. Patlama, dağlık alanda yerleşim yerinin olmadığı bir alanda yer alan doğalgaz hattında oldu. Bölgeye itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Patlama sonrası çıkan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri yangını kontrol altına aldı. 

VALİ: HEYELAN NEDENİYLE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır yaptığı açıklamada, "Patlamada ölen ya da yaralanan yok. Olayın doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu tahmin ediyoruz. Daha önce de orada heyelan riski varmış, çalışma başlatılmış. Çok yakınında yerleşim yok. Şu anda can kaybı, yaralanma yok. Hem doğalgaz ekipleri hem de itfaiye ekipleri gerekli güvenlik önlemlerini aldı" dedi.

KESİNTİ YAPILMAYACAK 

BOTAŞ'tan yapılan açıklamada gerekli tedbirlerin alındığı, bölgede gaz kesintisinin yapılmayacağı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: 

"14/01/2019 tarihinde saat 07:30 civarında Adapazarı İli Arifiye İlçesi Değirmendere köyü kırsalında yer alan 36 inç çapındaki Doğal Gaz Boru Hattında ilk bulgulara göre heyelan sebebiyle hatta meydana gelen kopmanın yangına sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. BOTAŞ tarafından gerekli müdahale yapılarak hat vanaları kapatılmış ve olayın meydana geldiği kısımda doğal gaz akışı durdurulmuştur. Yangın Kontrol altına alınmış olup, soğutma işlemlerinin ardından ivedilikle onarım çalışmalarına başlanacaktır. Bu süre zarfında gerekli tedbirler alınmış ve bölgenin doğal gaz ihtiyacı alternatif iletim hatlarından sağlanmaktadır"