Gündem

‘Sarı Yelekliler’ İsveç’te: Benzin İsyanı

Fransa’da akaryakıt zamlarıyla doğan Sarı Yelekler hareketi, gelen zamla benzinin 16.86 kron’a ulaştığı (11 TL) İsveç’e de sıçradı

Fransa’da Sarı Yelekliler’in yaptığı gibi benzin fiyatlarının düşmesi için sosyal medyada örgütlenen İsveçliler, Facebook’ta açtıkları grupta kısa sürede 275 bin kişiye ulaştı.

Kendilerini ‘Benzin İsyanı’ olarak adlandıran hareket, ülke çapında gösteri yapabilmek için başvurdu ancak İsveç devleti bu talebi geri çevirdi.

12 ŞEHİRDE PROTESTOLARA RET

Stockholm, Göteborg, Falun, Karlskrona, Vesteros, Malmö, Sundsvall, Örebro, Vexjö, Jönköping, Helsingborg ve Östersund kentlerinde benzin zamlarını protesto etmek isteyen ‘Benzin İsyanı’, polisin izin vermemesine şaşırdıklarını ifade etti.

Çabalarıyla hareketin kurucusu olan 69 yaşındaki Janne Berglund, izin alamamalarının hayal kırıklığı yarattığını ancak vazgeçmeyeceklerini, yeniden izin almak için başvuracaklarını dile getirdi.

Benzin fiyatlarının yaz ayında artması beklenirken, tepkilerin sokakta da kendini göstermesi öngörülüyor.

KIRSAL KESİM ZOR DURUMDA

Hareketin lideri Berglund, nisan ayında benzinin litresi 16 krona yükseldiği zaman Facebook’ta ‘Durumla ilgili ne düşünüyorsunuz?’ diye sormuş ve hareket böyle başlamıştı.

Petrol zammı, İsveç’te en çok kırsal kesimi etkiledi. Tarımla uğraşan ve şehirlere ulaşımlarını motorlu taşıtlarla sağlayan kırsal bölge vatandaşları, ‘Benzin İsyanının’ önde gelenlerinde.

Öte yandan Eylül 2018’de aşırı sağın güç kazandığı seçimden birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin, benzin vergilerini artırmayacağına dair kampanya sözüne sadık kalmaması da seçmeninde hayal kırıklığı oluşturdu.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.