Gündem

Şehit Mustafa Gidergelmez başarılarıyla anılacak

Soğan Dağı’nda uçuruma düşerek kaybolan AA muhabirini arama çalışmalarında sele kapılan şehit Mustafa Gidergelmez’in kariyeri başarılarla dolu.

Soğanlı Dağı’ndaki Derebaşı virajlarında haber takibi yaparken uçuruma yuvarlanan Anadolu Ajansı (AA) Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı’yı arama çalışmaları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde iki askerimiz arama çalışmaları sırasında şehit oldu. Şehit olan iki askerimizin de kısa ömrü görevlerindeki başarılarıyla dolu. Astsubay Kıdemli Üstçavuş olarak görev yapan şehit Mustafa Gidergelmez, meslek hayatındaki parlak sicili ve başarılarıyla Jandarma Teşkilatının gurur vesilesiydi.

Nişancı’yı arama çalışmalarında 2 asker şehit oldu

Şehit Gidergelmez, ailesinin 4. ve son çocuğuydu. Mersin’in Tarsus ilçesinde 1987 yılında doğan Gidergelmez’in babası Şemsettin Gidergelmez Mersin Orman İşletme Müdürlüğünde memur annesi Ayşegül Gidergelmez ise ev hanımı.

ÖĞRETMENLİK KAZANDI, JANDARMALIĞI SEÇTİ

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkçe Öğretmenliğini 2003 yılında kazanan şehit Gidergelmez, askerlik hayali için kayıt yaptırmadı. Hayalinin izini süren şehidimiz, sonraki yıl Ankara Beytepe Jandarma Okulları Komutanlığını kazanarak 2 yıl eğitim aldı. Başarıyla mezun olan Gidergelmez, Muğla’nın Fethiye ilçesinde göreve başladı. Daha sonraki görev yeri ise Tunceli oldu.

Tunceli’de de görevini başarıyla sürdüren Gidergelmez, Ankara’da Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Tabur Komutanlığına atandı. JAK’ta 3 yıl süreyle görev yapan Gidergelmez, Batman’daki 2 yıllık görev süresinin ardından JAK’a geri döndü.

Çeşitli ilerimizde birçok zorlu arama kurtarma görevinde bulunan Gidergelmez, son olarak AA muhabiri Nişancı’yı arama çalışmalarına katılmıştı. Arama sırasında akıntıya kapılan Gidergelmez şehit oldu.

ONLARCA BAŞARI HİKAYESİ VARDI

2006’da giydiği formasını özveriyle taşıyan Gidergelmez, 48 takdirname, 6 başarı belgesi, 3 şerit hizmet rozeti, hizmet brövesi ve üstün hizmet ödülü sahibiydi.

Gidergelmez, Nişancı’yı bulmak için gittiği Bayburt’tan babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde dua istemişti.

Gidergelmez, sel ve su baskınlarında arama kurtarma, kurbağa adam ve uluslararası teknik dalış dahil 25 ayrı kursu başarıyla bitirmişti.

ŞEHiT MUSTAFA GİDERGELMEZ: BİZ ARAMAZSAK KİM ARAYACAK

Gidergelmez’in son sözleri görevine bağlılığın ifadesiydi: “Baba merak etme iple bağlıyız, sen dua et yeter. Biz aramazsak kim arayacak? Onu bulmamız lazım.”

Son 3 yılda çeşitli şehirlerimizde çay, nehir, sulama kanalı, baraj gibi yerlerde kaybolan kişilerin arama kurtarması ile ilgili 18 vakaya katılan Gidergelmez’in son görevi, 10 Mayıs’ta katıldığı AA muhabiri Nişancı’nın arama kurtarma çalışmalarıydı.

Gidergelmez, birlikte şehit olduğu Jandarma Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya ile birlikte de 9 arama kurtarma görevine katılarak kayıp yakınlarına mutlu haber verebilmek için var gücüyle çalıştı.

Gazeteciyi ararken şehit olan askerlere tören düzenlendi