Gündem

Soru önergeleri üzerinden AK Parti'ye 'sosyal' savaş

24 Haziran seçimleri yaklaşırken algı operasyonları hız kazandı. Bu kez muhalefetin içi boş önergeleri üzerinden AK Parti Hükumeti hedef alındı.

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçimleri yaklaşırken AK Parti’ye ve Hükumete yönelik algı operasyonları da hız kazandı. Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden yapılan operasonları yeterli görmeyen şer odakları ‘onedio’ gibi sosyal içerik üreten platformlarını da harete geçirdi.

Onedio.com adlı sosyal içerik platformunda derleme haber görüntüsü adı altında 17 madde sıralanarak AK Parti’nin toplum yararına tüm önergeleri reddettiği algısı oluşturulmaya çalışıldı. Sözde haberde “İsraill’e anlaşmalar fesh edilsin”, “sentetik uyuşturucular araştırılsın”, “maden kazaları araştırılsın”, “Çiftlik Bank araştırılsın”, “Çocuk istismarının önlenmesi için araştırma komisyonu kurulsun” , “Paralel yapı araştırılsın”  gibi önergelerin AK Parti oylarıyla reddedildiği iddia edildi. 

Ancak sitedeki haberi hazırlayanlar neredeyse hiç bir konuda şovenimzden öte geçmeyen yapıcı önergeler veremeyen muhalefetin yeni bir ‘Suni’ gündem yaratma çabasını görmezden geldi. 

İçi doldurulamayan önergelerine karşın AK Parti Hükumeti’nin sosyal ve ekonomik yaşamda gerçekleştirdiği kanuni ve idari düzenlemelerden tek satır bile bahsedilmedi 

İSRAİL’E YAPTIRIMLAR GÖRMEZDEN GELİNDİ 

Örneğin İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesinin reddedildiğini savunan haberin hazırlacıları, Türkiye’nin Mavi Marmara saldırısı sonrası büyükelçinin geri çekilerek tüm ikili ilişkilerin ikinci katiplik seviyesine indirildiğini, tüm askeri anlaşmaların iptal edildiğini, Akdeniz’e savaş gemilerinin sevk edildiğini unuttu. 

Hatta İsrail’in tarihinde ilk kez Türkiye’den özür dilediğini ve 20 milyon dolar tazminat ödediğini de görmezden geldi. 

UYUŞTURUCU CEZALARI YÜKSEK ORANDA ARTIRILDI 

“Sentetik uyuşturucular araştırılsın” önergesinin yine AK Parti oylarıyla reddedildiği belirtilen haberde AK Parti Hükümetinin sentetik uyuşturucuyla mücadelede ile yaptığı savaştan hiç bahsetmedi. 2014 yılında yapılan düzenlemelerle hint keneviri ekmenin cezası 1 yıldan 7 yıla kadar hapisken, 4 yıldan 12 yıla kadar çıkarıldı. Uyuşturucu kullanma suçu da 1 yıldan 2 yıla kadar ceza gerektirirken bu 2 yıldan 5 yıla kadar yükseldildi. Uyuşturucu satmanın cezası da 5 yıldan 15 yıla kadar iken 10 yıldan 20 yıla kadar çıkarıldı. İmal ve ihraç ise 10 yıldan 20 yıla kadar ceza gerektirirken, 20 yıldan 30 yıla kadar yaptırımlara yükseltildi. Ayrıca bu tür suçlara indirim uygulamalarında kısıtlamalara gidilirken uyuşturcu tedavi merkezlerinin sayısı da gözle görülür şekilde artırıldı.

BAKANIN BİZZAT KENDİSİ ÇİFTLİKBANK İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU  

Yine örneğin “Çiftlik Bank araştırılsın” tasarısının reddedildiği belirtilen haberde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin vatandaşları uyararak skandaldan aylar önce Çiftlik Bank ve benzeri oluşumlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu görmezden gelindi. 

MADENCİLER HİÇ BİR DÖNEM OLMADIĞI KADAR GENİŞ HAKLARA KAVUŞTU 

“Maden kazaları araştırılsın” önergesinin de incelendiğinde içinin ne kadar boş olduğu anlaşıldı. Çünkü Yine AK Parti Hükumeti döneminde yapılan düzenlemelerle madencilerin çalışma şartlarında büyük oranda iyileştirmeler yapıldı. Haftada 45 saat çalışan madencilerin çalışması 36 saate çekildi. Fazla mesai olağanüstü şarta bağlandı ve yıllık izin hakları diğer işçilere göre 4 gün artırıldı. Ayrıca madencilerin 50 yaşında emekli olabilmesine imkan tanındı. 

Sedece bu birkaç örnek dahi muhalefetin içi boş önergelerinin aksine AK Parti Hükümetinin önergelerden çok önce bunları zaten faaliyete geçirdiğini ortaya koydu. Sırf meclisi oyalama ve AK Parti için ‘tüm sosyal iyileştirmeleri reddediyor’ algısı yaratma amacı taşıyan önergelerin ‘algı operasyonu’ yaratma amaçlı haber yapılması ise 24 Haziran öncesi gerçekleştirilmeye çalışılan algı operasyonlarını bir kez daha ortaya serdi.