Gündem

Süleyman Soylu’dan, “İstanbul’a kayyum” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Pejmürde ederiz” çıkışının ardından bu kez “İstanbul’a kayyum” iddiaları ile ilgili soruya yanıt verdi. “Pazar sabahı açıklayacağım”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu medya kuruluşlarının temsilcilerinin gündeme dair sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik olarak söylediği “İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz” sözleri çok tartışılan Soylu bu kez “İstanbul’a kayyum” sorularını yanıtladı.

Kayyum iddiasını pazar günü açığa kavuşacak

İstanbula kayyum atanıp atanmayacağı ile ilgili pazar günü açıklama yapacağını kaydeen Süleyman Soylu “Onu pazar sabahı Hakan Çelik’te söyleyeceğim inşallah. Şunu ifade edeyim Türkiye Cumhuriyeti kurallarla ilkelerle kanunlarla yönetilen bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti çadır devleti değildir. Dün kurulmuş değildir. 2200 yıllık devlet geleneğimiz var. Siyasi görüşlerimiz farklılık olabilir. Ama bir muhtar kendine verilen yetkiler çerçevesinde muhtarlık yapar. Bir belediye başkanı kendine verilen yetkiler çerçevesinde başkanlık yapar. Bir bakan da kurallar ve ilkeler çerçevesinde bakanlık yapar. Kurallar ve ilkeler çerçevesinde bunları yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Belediye işi şov işi değildir

Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından verilen talimatla Yenikapı’da sergilenen araçlarla ilgili olarak da “Arkadaşlarıma dün gece talimat verdim. Burada bir kamu zararı oluşmuşsa biz bu kamu zararına bakarız. Belediye işi, şov işi değildir. Bu söylenir ve araştırılır. Eğer böyle bir fazlalık israf söz konusuysa ilgili bakanlığa bu söylenir. Söylenmedi. Biz bunu araştırma hakkına sahibiz. Filli olarak şöyle bir şey var: Bunlar kamu zararı olabilecek şekilde sergilenmektedir. Eğer hizmetteki araçlarını çekiyorsan bu da başka bir görev ihmalidir. Yanlış bir şeydir o da bizim sorumluluğumuzdadır” dedi.

Tarih bunları kaydedecek

Benim söylememden ziyade İstanbul’dan Diyarbakır’a gidip PKK’lıları kucaklayanlara, bölücüleri kucaklayanlara sormak lazım. Biz bugüne kadar söyleyeceğimizi söyledik.

Esas İstanbul seçmeninin kendi ve vermiş olduğu reyi bölücüleri meşruiyete taşımak için kullananlara sormak lazım. Esas itibarıyla kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil, Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal ve birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lazım.

Esas itibarıyla başka meselelerde Türkiye’yi ayağa kaldıran, hepimizi gayri medenilikle suçlayan, bizi insan dışılıkla suçlayan, en ufak bir meselede elindeki bütün kötü tozları bizim üzerime atmaya çalışanlara sormak lazım bu kadar açık ve net.

Terörle mücadele hakkında da konuşan Soylu şunları kaydetti: Cumhuriyet tarihinin en önemli mücadelelerini gerçekleştiriyoruz. Bu mücadeleyi bertaraf etmek için kollarını sıvamış olanları tarihe havale ediyorum. Bunda öğretim üyeleri var, bunda akademisyenler var. Bunda basın yayın organlarında buna duyarsızlık gösterenler var. Biz hepimiz öleceğiz, tarih bunları kaydedecek