Gündem

Suriye sınırına tam gaz sevkiyat

ABD Başkanı Trump'ın 'Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz' tehdidi Ankara'yı durduramadı.

ABD Başkanı Trump Twitter hesabından Türkiye'yi tehdit ederek şu küstah mesajı paylaşmıştı: DEAŞ'ın halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye'den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler'in de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD'nin doğal düşmanları DEAŞ'ı Suriye'de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz savaşları bitireceğiz.

Trump'ın bu sözlerine Ankara'nın tepkisi çok sert oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu sözlere çok sert tepki gösterdi. Ankara Trump'a tepkisini en üst düzeyde dile getirirken, Suriye'ye yönelik üçüncü harekat için de hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Hazırlıkların sürmesi de ABD'ye mesaj olarak yorumlandı.

Türkiye'nin dörtbir yanından yola çıkan zırhlı araçlar hızla Suriye sınırına doğru yol alıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri olması beklenen harekat için şu ana kadar 80 bin civarında asker sınır birliklerine konuşlandırıldı.Terör örgütü PKK/YPG'nin konuşlandığı Münbiç ve Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon için birliklerin 10'u aşkın noktadan taarruza geçmeleri bekleniyor. Şu ana kadar sınıra sevk edilen asker sayısı, 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 40 bin askerin iki katına ulaştı.