Gündem

Tarihin en büyük narkotik operasyonu: 5 ton

İzmir merkezli yönetilen ve polis, jandarma, sahil güvenlik ve narkotiğin birlikte yaptığı operasyon tarihin en büyük narkotik operasyonu oldu.

Polis ve Jandarmanın uluslararası sularda tarihin en büyük narkotik uyuşturucu operasyonunu gerçekleştirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tarafından açıklandı.

Cumhuriyet tarihimizin en büyüğü olduğu açıklanan operasyon bir gemiye yönelik gerçekleştirildi. Gemiye yapılan baskında 5 ton toz esrar ele geçirilirken 20 kişi de gözaltına alındı.

TARİHİN EN BÜYÜK UYUŞTURUCU OPERASYONU

“Uluslararası sularda muhteşem bir uyuşturucu operasyonu daha” ifadelerini kullanan Soylu, Emniyet, operasyona katılan teşkilatları tebrik etti.

Operasyon öncesi takibin 4 ay sürdüğünü belirten Soylu, diğer detayların bakanlık tarafından açıklanacağını söyledi. Operasyona Emniyet, Jandarma, Sahip Güvenlik ve Narkotik Dairesi’nin katıldı.

OPERASYONUN AYRINTILARI

İzmir’in Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 3 ay önce uluslarararası deniz yolu ile yüklü miktarda uyuşturucu maddenin Türkiye’ye getirileceği bilgisine ulaştı.

Edinilen bilgi üzerine ekipler, teknik ve fiziki takibe başladı. Pervinoğulları adlı Türk bayrağı taşıyan gemi takibe takıldı. Gemide şüphelilerin bazılarının bulunduğu ve yüklü miktarda uyuşturucu madde taşıdığı bilgisi edinildi. Geminin Moritanya ve Senegal gibi Afrika ülkelerinden yükledikleri yüklü miktardaki uyuşturucu maddeleri Akdeniz üzerinden Türkiye’ye getireceklerini bilgisine ulaşıldı.

Bu bilgi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, operasyon emri verdi. Operasyon çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş gemisi, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir sahil güvenlik gemisi ve hücum botları ile İzmir Emniyeti Narkotik Şube Müdürlüğü mensubu emniyet personeli, sabah saat 05.00 sularında Pervinoğulları isimli gemiye operasyon düzenledi.

Operasyon sonucunda gemide yaklaşık 5 ton toz esrar uyuşturucu maddesi yakalandı. Gemi sahil güvenlik ve savaş gemisi eşliğinde kontrollü şekilde bölgedeki uygun bir limana bağlanmak üzere yola çıktı. İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 20 kişi hakkında gözaltı işlemleri devam ediyor.

Savaş gemileri ile yapılan operasyon tarihin en büyük narkotik operasyonu olarak adlandırılıyor.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.