Gündem

Taşeron düzenlemesinde merak edilenler

900 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesinin ayrıntıları netleşti. İşte maaş, kıdem, tayin ve emeklilikle ilgili merak edilenler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği taşeron düzenlemesi 900 bin taşeron işçide ve ailelerinde heyecan yarattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada 450 bin kişinin tam kadro alacağını kaydederek, "Merkezi yönetim kapsamında genel bütçeyle düzenlenen kamu kurum, kuruluşları, bakanlıklar, sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışan 450 bin kişi 'ama'sız, fakat'sız, şartsız 657 sayılı Memurlar Kanunu içinde 4D statüsüyle kadrolu işçi olarak kamuya geçmiş olacak" açıklamasında bulundu.

Sabah'ta yer alan habere göre düzenlemenin detayları şu şekilde:

52 GÜNLÜK EK ÜCRET 

Kadroya geçen işçiler bulunduğu yerde mevcut işlerini yapmaya devam edecek. Kadroya kendi maaşlarıyla geçecek olan işçiler hak kaybı yaşamayacak. Kamuya geçecek olan 450 bin işçiye yasa gereği 52 günlük ilave tediye (52 günlük ilave tediye kamuda çalışanlara verilen bir ücret) verilecek. Kazandıkları kıdem korunacak. En son çalıştıkları işyerindeki kıdemler dikkate alınacak, yıllık izin gibi hakları da korunacak.

EĞİTİM ŞARTI ARANMAYACAK

Eğitim kriteri, yaş şartı aranmayacak, kadroya geçişlerde sınav uygulanacak. Herkes bulunduğu yerde işini devam ettirecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetin aksamasına izin verilmeyecek. Bu nedenle tayin hakkı olmayacak, yer değişikliği yapılmayacak. Emekli olup da kamu da çalışmayı sürdürenler geçiş yapmayacak. Emeklilik yaşı gelmeyen, primi dolmayanlar için herhangi bir yaş kriteri uygulanmayacak. Emekliliği gelinceye kadar kamuda çalışabilecekler.

SENDİKALAR DEVAM EDECEK

Yapılan düzenlemede işçi, memur sendikalarındaki denge de dikkate alındı. Mevcut sendikal örgütlülük muhafaza edilecek. Bakan Sarıeroğlu, bunun çalışma barışı, işyerlerindeki huzur açısından önemli olduğunu belirterek, "Bu konuda sendikalarımızın da herhalde bir çekincesi, bir itirazı olmyacaktır" dedi.

İMTİYAZLI ŞİRKETLER KURULACAK

Belediyelerdeki çalışanlar belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek. İl özel idarelerinde de imtiyazlı şirketler kurulacak, taşeron şirketler tasfiye edilecek. Çalışanlar belediyenin kuracağı şirkette işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla istihdam edilecek. Belediye ve il özel idarelerde iktisadi teşekküllerde çalışanların sayısı 100 bin. Halihazırda 100 bin kişi çalışırken, 400 bin kişi de iktisadi teşekküllerde çalışacak.

KPSS İSTENMEYECEK

Yasa çıktıktan sonra kılavuzlar hazırlanacak. İlgili yerlere başvurular yapıldıktan sonra şartlara uygunluk açısından değerlendirme süreci olacak. İŞKUR aracılığıyla Maliye'nin vereceği vizeyle kadrolu işçi alımı yapılacak. Mevcut sistemdeki sınav kriterleri geçerli olacak. KPSS istenmeyecek. Taşeron düzenlemesinin, ne kadar süreyle ve hangi tarihe kadar çalışanları kapsadığına ilişkin ayrıntılar da bu hafta netleşecek.

MERAK EDİLEN 5 SORU 

Soru: Kadroya geçenlerin maaşları ne olacak?

Cevap: Kadroya geçenler bulunduğu yerde mevcut işini yapmaya devam edecek. Kendi maaşlarıyla geçecek olan işçilerin hak kaybı olmayacak. Kazandıkları kıdem korunacak.

Soru: Kriterler neler?

Cevap: Eğitim kriteri, yaş şartı aranmayacak. Kadroya geçişlerde sınav uygulanacak. Güvenlik soruşturması olacak.

Soru; Tayin hakkı olacak mı?

Cevap: Herkes bulunduğu yerde işini devam ettirecek. Kamuda hizmetin aksamasına izin verilmeyecek. Bu nedenle tayin hakkı olmayacak.

Soru: Emeklilerin durumu ne olacak?

Cevap: Emekli olup da kamuda çalışmayı sürdürenler geçiş yapmayacak. Emeklilik yaşı gelmeyen, primi dolmayanlar için herhangi bir yaş kriteri uygulanmayacak.

Soru: Devlete maliyeti olacak mı?

Cevap: Taşeron firmalardan alınan hizmetlere karşılık hak ediş, kar payı ve bazı gider ödemeleri son bulacak. Devletin de yükü hafifleyecek.

 • USD
  1,27
  3,9847
 • EURO
  1,63
  4,9239
 • ALTIN
  0,00
  172,59
 • PETR
  2,10
  70,3600