Gündem

TBMM’de Osman Öcalan tartışması

Terör örgütü elebaşının kardeşi Osman Öcalan’ın röportajının TRT’de yayınlanması ile ilgili TBMM’de tartışma yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimi öncesinde TRT’de terör örgütü elebaşının kardeşi Osman Öcalan’ın röportajının yayınlanması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tartışmalara neden oldu.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri TRT’nin Osman Öcalan röportajı yayınlamasına ilişkin görüşlerini açıkladı.

“MİLLİ TERÖRİSTİMİZ OLDU”

Bir teröristin mektubunun yorumlanmasına sebep olan süreçte Osman Öcalan’ın TRT’de çıkmasınna ilişkin kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapılmadığını ifade eden İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Bir seçimde milli uçak, öbür seçimde milli otomobil, bu seçimde de milli teröristimiz oldu.” şeklinde konuştu.

“MEKTUPTAN MEDET UMAN NAMERTTİR”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, dünkü grup toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerini hatırlatan Bülbül, “Bu mektuptan medet uman namerttir, ‘MHP medet umdu’ diyen de namerttir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, “Terörden beslenen herkesi lanetlememiz lazım. Kandil’den gelen mesajı normal ama böyle bir açıklamayı anormal görüyorsanız bir sorun var, hepsi anormal.” dedi. ifadesini kullandı.

Zengin, Meclis’in içinde ya da dışında Kandil’den, İmralı’dan gelen mesajı reddeden bir parti olduklarını ifade ederek; partisinin ve ittifak halinde oldukları MHP’nin terörle kati şekilde mesafesi olduğunu ve terörle mücade eden siyasi partiler olduğunu vurguladı. Zengin, tüm partilerin böyle olması gerektiğini söyledi.

TRT, KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN BİRİNE MİKROFON UZATAMAZ

TRT ile alakalı konuda yayıncı programlarına isim davet ederken kademe kademe herkesten izin almadığını ancak böylesi önemli bir konuda muhakkak alınması gerektiğini söyleyen Zengin, “Kim, nerede, nasıl, kırmızı bültenle aranan bir kişiyle röportaj yaptı?” diye sordu.

Bu röportajın bir bedeli olduğunu ifade eden Zengin, partisi içinde hiç kimsenin bunun normal olduğunu iddia etmeyeceğini savundu.

“Haber yayıncılığı bu şekilde olamaz.” diyen Zengin, TRT’nin kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamayacağının altını çizerek, “Belki başka haber kanalları istiyorsa bunu yapabilir ama TRT bunu yapmamalıdır. Bu nedenle biz de bu konunun takipçisi olacağız.”

“TRT VE OSMAN ÖCALAN’I MİT BULUŞTURDU” İDDİASI

Kırmızı bültenle aranan biriyle TRT yurt dışında nasıl irtibat kuruyor? diye soran CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MİT Müsteşarı’na “en tepeden” talimat gittiğini ve MİT Müsteşarı’nın sağladığı ekiple TRT’den alınan ekibin götürüldüğünü, kaydın yapıldığını iddia etti.

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Partinizin hiyerarşisi içinde buna aleniyet kazandırıldığını cümle alem biliyor. Devlet nasıl yönetiliyor biliyoruz. Devleti bir suç örgütü gibi yönetme maharetinizi de biliyoruz. O yüzden burada bazı eleştirileri duyacaksınız, bu eleştirileri hazmetmek ve bunun üstüne bir şey söylememek hiç olmazsa sizi de kurumsal kimliğinizi de daha az sıkıntıya sokar.”

“FETÖ HALEN SİZE HABER GEÇİYOR”

Tekrar söz alan AK Parti’li Zengin, “Size herhalde MİT özel haber mi veriyor, telefon mu ediyor? Buraya gelirken MİT’le herhangi bir konuşmam olmadı. Demek ki size içeriden özel bilgi geliyor. Demek ki halen FETÖ’cüler size içeriden haber geçiyor. Çok acayip derecede radikal bir şey söylüyorsunuz. Ne demek devleti suç örgütü gibi yönetmek? Elinizde bu konuyla alakalı bilgi, belge varsa hakim, savcı orada buyrun, başvurun. Biz devleti hukuka uygun yönetiyoruz. Bunu kabul etseniz iyi olur.”

“Bizi çocuk yerine, salak yerine koymaya çalışmayın” diyen CHP’li Özel “Milleti koymaya çalıştınız, ne Türkler ne de Kürtler, İstanbul’daki hiç kimse bu yaptığınıza teslim olmadı. Bize karşı bu aşağılayıcı yaklaşımınız için teessüf ederim.” yanıtını verdi.

“KAMPANYANIZI FETÖ’CÜLER ORGANİZE EDİYOR”

Kimseye çocuk muamelesi yapmadığını belirten Zengin, sözlerini şöyle tamamladı: “Siz demek ki kendinizi öyle hissediyorsunuz. Son derece net şekilde fikrimi ifade ediyorum. Siz yaptığınız işleri normal görüyorsunuz. Kandil sizi onayladığında, Kandil, FETÖ ‘oy verin’ dediğinde, dışarıdaki FETÖ’cülerin web sayfaları, Twitter hesapları sizi desteklerken bundan hiç rahatsızlık duyuyor musunuz? Hayır, duymuyorsunuz. Kampanyanızı onlar organize ediyor.”