Gündem

Ticari yat seferleri yasaklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yunan adalarına sefer yapan Türkiye bayraklı ticari yatların limandan çıkışlarını yasakladı.

Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre, bakanlıktan bölge liman başkanlıklarına gönderilen resmi yazıda, Türk bayraklı ticari yatların 25 Eylül 2017'den (dün) itibaren liman çıkışlarına izin verilmemesi gerektiği kaydedildi. İddiaya göre, Yunanistan'ın Kos ve Rodos Adası'na sefer düzenleyen 4 ticari yat ile Kalamaki Limanı'na sefer gerçekleştiren bir yük gemisinin tutuklanmasının alınan kararda rol oynadığı kaydedildi.  

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da TRT Haber canlı yayınında yasak kararını doğrulayarak şunları kaydetti: 

“Bu iddia değil, doğru. Bugünden itibaren ticari yatların Yunanistan’a seyrini durdurduk. Yunanistan kuralları ihlal ederek 24 metrenin altında bu tip küçük ticari tekneleri de denetleyip kuralları taşımıyor diye tutmaya başlayınca bu Türkiye’nin beyaz bayrak ülkesi olma özelliğini riske sokar hale geldi. Bu da katlanılabilir bir durum değildir. Biz muhataplarımızı da uyardık, uzmanlarımızı da gönderdik. 

'12 EKİM'DE YUNANİSTAN'A GİDECEĞİM'

Dedik ki bu istisnayı uygularsanız, bu ticari yatlarımız Yunan adalarına gitsin gelsin elbette sizin ticaretinize de katkı koysun. Ancak bu kuralla ilgili Yunanistan tavrını sürdürdükçe biz bu teknelerin gidişine izin vermeyeceğiz. Ayrıca 12 Ekim’de bende Yunan muhatabımla görüşmek üzere Yunanistan’a gideceğim orada masaya yatıracağız. Onlar kurallara uymayı kabul ederse biz bu işin önünü açarız, aksi takdirde beyaz bayraktan düşme riskini ülke olarak alamayız.”

 • USD
  -0,51
  3,8669
 • EURO
  -0,49
  4,5635
 • ALTIN
  0,06
  156,70
 • PETR
  0,17
  63,4500