Gündem

Trump aday göstermişti: CIA'ya işkenceci başkan

Trump'un CIA Direktörlüğü için aday gösterdiği Gina Haspel, ABD Senatosu tarafından onaylandı. Haspel'in adı daha önce işkence iddiaları ile anılmıştı.

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın CIA Direktörlüğü için aday gösterdiği Gina Haspel'in atamasını onayladı.

İŞKENCE İDDİALARI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Haspel'in ismi daha önce işkence iddiaları ile gündeme gelmişti.

BBC Türkçe'nin haberine göre 2002 yılında El Kaide şüphelileri Ebu Zübeyde ve Abdulrahim El Naşiri'nin Tayland'daki gizli hapishanedeki sorguları sırasında işkenceye uğradığı iddia edilince, insan hakları örgütleri hapishanenin başındaki Haspel'e işaret etti.

Gizliliği kaldırılan CIA belgelerinde Zubeyde'nin bir ayda 83 kez "waterboarding" (suda boğulma hissi verme) yöntemiyle sorgulandığı ve defalarca kafasının duvarlara vurulduğu ortaya çıkmıştı.

Belgeye göre Zubeyde uykusuz bırakılmış ve başka sert yöntemlere maruz kalmıştı. Soruşturmacılar daha sonra Zubeyde'nin işlerine yarayacak bir bilgiye sahip olmadığına karar vermişti.

BOĞULMA HİSSİ VERİYOR 

Waterboarding yönteminde kişi sırtüstü yatırılarak ağzı bezle kapatılıyor ve yüzüne su dökülerek akciğerlerinin suyla dolduğu hissi yaratılıyor.

Sorgunun kayıtları daha sonra yok edildi ancak Amerikan New York Times gazetesinin iddiasına göre belgelerde emirleri veren kişi olarak Haspel'in adı geçti.

Haspel görevi kötüye kullandığı iddiasını reddederek kayıtların verilen emirler doğrultusunda yok edildiğini söyledi.

ABD'deki insan hakları kuruluşu Reprieve'in başkanı Maya Foa , Haspel'in CIA Başkanlığı'na uygun olmadığını söyledi ve Trump'ı "zamanında başarısız olmuş yöntem ve insanlara itimat etmekle" suçladı.