Gündem

Trump'ın transseksüel askerler kararı uygulamada

ABD Savunma Bakanlığı, Başkanlık Kararnamesi'ni uygulamaya alarak transeksüeller kuvvet komutanlarına hakkında direktif yollardı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Başkanlık KArarnamesi ile transseksüellerinn orduya alınmasını yasaklaması ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tarafından kuvvet komutanlıklarına bildirildi.

TRUMP'IN KARARI PENTAGON'DA UYGULAMAYA BAŞLANIYOR

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın transseksüellere yönelik yasakları kaldırmış olmasına rağmen Trump göreve gelince sonra transseksüellerin orduda işlerinin olmadığını, buna izin vermeyeceğini söyleyerek yasaklamıştı. Trump'ın bu kararnamesine 4 kez dava açılmış ve uygulama durdurulmuştu. Ancak ABD yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde kararnameyi durduran kararları bozdu.

TRANSSEKSÜELLER ORDUDAN ATILACAK

Kararların bozulmasının ardından Savunma Bakanlığı Müsteşarı David Norquist imzalı bir direktif kuvvet komutanlarına bildirildi.

Direktife göre, 30 gün içerisinde yürürlüğe girecek uygulamada transseksüel askerler ancak doğduklarında sahip oldukları cinsiyet ile görev yapabilecekler. Ancak kuvvet komutanlığı genel sekreterleri, bireysel bazı muafiyetler tanıyabilecek.