Gündem

Tunceli Dersim olacak mı? Maçoğlu geri adım atar mı?

TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Tunceli’nin ismini Dersim olarak değiştirmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Dersim’in adı 1935 yılında Tunceli olarak değiştirildi. Bu isim değişikliği yıllar boyunca çok tartışıldı. Ve 2019 Türkiye’sinde yine tartışılıyor. Tunceli Belediye Başkanlığı’nı kazanan TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu’nun ilk icraatlarından biri Tunceli Belediyesi tabelasını indirerek yerine Dersim Belediyesi tabelasını asmak oldu. Bu da yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Değişikliğe en sert tepki MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli şöyle konuştu:

BAHÇELİ: GEREĞİ MUTLAKA YAPILACAK

Tunceli Belediye Meclisi/nin Dersim kararı tam anlamıyla yangına körükle gitme, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne meydan okumadır. Söz konusu belediyenin hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ifadesinin yerine Dersim yazılmasıyla ilgili karar yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır. Türkiye’de resmi olarak ‘Dersim’ ismiyle anılan bir vilayet yoktur, olamayacaktır. Komünist ve bölücü komploya göz yummak, alttan almak, sessiz kalmak feci akıbetlere davetiye çıkaracak, beka düzeyinde tehlikelere kapı aralayacaktır. Hiç kimse aldığı oy ve desteğe güvenmemelidir. Hiç kimse Türk milletinin hassasiyetleriyle oynamaya kalkışmamalıdır. Yanlış hesap mutlaka dönecek, namlu ters tepecek, muhatapları elbette mahcup ve millet nezdinde mahkum olacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. İhmal ve inkarı imkansız olan bu ilke ve kurala aykırı hareket eden çürümüşler elbette hukuki ve idari sonuçlarına katlanmak durumunda kalacak. Türkiye kapanın elinde kalan sahipsiz bir ülke, önüne gelenin keyfi olarak milli ve manevi değerlerine hakaret ettiği yeni yetme bir devlet olamaz. 

Tartışmalar üzerine Komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu da açıklama yaptı. Açıklamasında bir kaç yıl öncesine kadar Tunceli Belediyesi tabelasının altında Dersim tabelasının da olduğunu belirten Maçoğlu şöyle konuştu:

HERKESİN DERSİM SÖZLERİNİ BİLİYORUZ

Toplum içinde yaptığımız çalışmalarda halkın büyük bölümü Dersim tabelasının asılmasını istiyordu. Belediye meclisine de böyle bir başvuru yapıldı. Meclis üyesi arkadaşlarımızın bir çoğunun oyu ile bu karar alındı. Yerel yönetimlerde alınan kararlar Valilik makamına gidiyor. Valilik makamında alınan kararlar doğrultusunda hareket ediliyor. Valilik makamı olur yada olmaz kararı aldıktan sonra harekete geçiliyor. Bu birincisi. İkincisi ise, biz çok da iyi biliyoruz ki uzun süreden beri Sayın Cumhurbaşkanı’ndan tutun parti genel başkanlarına kadar, bakanlara kadar her birinin Dersim’e dair sözlerinin olduğunu, Dersim sözcüğünün kullanıldığını biliyoruz. Bugün burada Dersimspor diye bir kulüp var, Dersim adında gazete var ve devletinin bir okulunun adı da Dersim. Burada yapılan Dersim adını politikleştirmek değil tam tersine halkın taleplerini yerine getirme meselesidir. Bu kararı belediye başkanı ve meclis üyeleri değil il makamı belirler. İl makamının oluruna göre de davranacağız.