Gündem

Türk bilim insanı ‘yüz tanıma sistemi’yle dünyaya açıldı

Doç. Dr. Sadi Vural, Japonya’da ilk yüz tanıma şirketi Ayonix’i kurdu. Bugün bu sistemi dünyanın 30 ülkesine satıyor.

Türk bilim insanı Doç. Dr. Sadi Vural’ın Japonya’da geliştirip ürettiği yüz tanıma sistemi, dünyanın 30 ülkesinde kullanılıyor. Geçen yıl Arjantin’de düzenlenen G20 zirvesinde ilk defa devlet başkanlarının dublörleri olup olmadığı belirlenmesi için kullanıldı. Birleşmiş Milletler (BM) sınır güvenliği çalışmalarında bu sistemden faydalanıyor.

Türkiye’de üniversiteyi bitiren Vural, cebindeki 350 dolarla Japonya’ya lisansüstü eğitim için gitti. Ülkenin ilk yüz tanıma şirketi Ayonix’i kurdu ve 12 yıldır geliştirdiği bu teknolojiyi dünyanın dört bir tarafına pazarlıyor. 

Vural, yüz tanıma sisteminin, en temel şekliyle insan beynindeki bilgileri bilgisayara yansıtarak çalıştığını anlattı. 

’20 ÜLKE BAŞKANI BU SİSTEMDEN GEÇTİ’

Yüz tanıma sisteminin BM tarafından sınır güvenliğinde, geçen yıl Arjantin’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde ise Arjantin istihbaratı tarafından devlet başkanlarının dublörlerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla kullanıldığını belirten Vural, şöyle konuştu: “Geçen yıl Arjantin’de düzenlenen G20’de, 20 ülkenin başkanları bu yüz tanıma sisteminden geçtiler. ‘Sahte başkan var mı yok mu’ diye inceleme yapıldı. Bu bizim teknolojimizle oldu ve ilkti. Çoğunlukla genel güvenlik kameraları farklı yerlere konularak, incelemeler, yüz tanımalar yapılıyordu. Ama devlet başkanlarının ‘sahte mi değil mi’ noktasındaki yüz analizi ilk kez Arjantin’deki G20 zirvesinde bizim ürettiğimiz yüz tanıma teknolojisiyle gerçekleştirildi.  Ayrıca sistemi BM’ye sınır güvenliği çalışmaları için verdik. Göçmenlerin korunması amacıyla, sınırdan giriş yapanlar içerisinde suçlular, arananlar olup olmadığını tespit etmede kullanılıyor.” 

YENİ ÜRÜN SUÇLUYU BULAN AKILLI KAMERA 

Doç. Dr. Vural, yüz tanıma sistemini geliştirmek üzere çok sayıda araştırma yürüttüklerinin altını çizerek, şu bilgileri paylaştı: “Şu anda en son yaptığımız ürünler içerisinde ’embedded’ yani akıllı kameraların üretimi var. Bu sistemle şehirde aranan bir suçluyu kamera, yüzünden tespit edip bilgisini verebiliyor. Kamera, insanların gülümsemesini, kaygısını anlayabiliyor. On binlerce kamerayı tek bir bilgisayara bağlayıp Ankara’nın bütün nüfusunu gerçek zamanda tanıyabilirsiniz. Şu anda ürün prototipi bitti. Japon telefon operatör devi Softbank başta olmak üzere dünyanın bazı ülkelerince güvenlik amacıyla test kullanımları başladı.”

SİSTEM TÜRKİYE’DE KULLANILMIYOR 

Türkiye’de henüz bu sistemle ilgili ortak bir çalışmasının bulunmadığını ama ülkesini yurt dışında temsil etmekten büyük bir gurur duyduğunu belirten Vural, “Yaptığım iş benim için çok büyük bir sorumluluk çünkü yaptıklarım sadece beni değil ülkemi de bağlıyor. Japonya’dayım, aynı zamanda birçok ülkeye seyahat ediyorum. Başarılı olduğunuzda bu ülkenize bakışa da bir katkı oluyor, çok gurur verici bir şey. Ama başarısız olmak da bir değil, bin kat götürür. Çok büyük bir sorumluluk” şeklinde konuştu. 

TÜRK GENÇLERİNE ÇAĞRI

Doç. Dr. Vural, özellikle göçmenler, sınır güvenliği gibi konularda Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istediğini aktardı.

Yeni teknolojiler üzerinde çalışmak isteyen, bunun hayalini kuran Türk gençlerine de çağrıda bulunan Vural, “Teknolojik çalışmalara ilgi duyan, sürekli kendisini aşmayı düşünen gençler benimle temas kurabilir. Mutlaka bana ulaşsınlar. Yeter ki istekli olsunlar, ben onların önünü açarım. Sadece Japonya olarak değil, aktif çalıştığım başka ülkeler için de genç yeteneklere hayatlarının fırsatını vermek isterim” ifadelerini kullandı.