Gündem

Türkiye üretti! ABD kamera sistemini vermedi

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Türkiye'nin SİHA üretmeye başladığı andan itibaren ABD'nin ne yaptığını açıkladı.

Yarar, Kredi ve Yurtlar Kurumu Karabük İl Müdürlüğü tarafından Karabük Üniversitesi (KBÜ) 15 Temmuz Konferans Salonu'nda "Çınaraltı Gençlik Söyleşileri" etkinlikleri çerçevesinde "Yeni Türkiye, Yeni Gelecek" konferansları kapsamında düzenlenen "Oyun Bozan Türkiye" programına katıldı.

SuperHaber yazarı Mete Yarar, "Eğer sen oyunu bozmak istiyorsan önce çıtayı yukarı çıkartman lazım. Hangi çıtayı yukarı çıkartman lazım? Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım. Oyunu bozmak için önce kendi etrafından başlayacaksın" dedi. Mete Yarar, Türkiye'nin SİHA üretmeye başladığı andan itiraberen ABD'nin yaptığını da açıkladı.

ÖNCE BÜYÜK OLMAN LAZIM

1990'da Yunanistan'ın Gayri Safi Milli Hasılasının 100 milyar dolar, Türkiye'nin 150 milyar dolar olduğunu belirten Yarar, "Yıl 2017, Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası 800 milyar dolar. İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Ermenistan bu ülkelerin toplam büyüklüğünden daha büyüğüz ekonomik olarak. Oyun bozmak için önce büyük olman lazım. Yunan Savunma Bakanı dedi ki 'bizim bugünkü şartlarda Türkiye'nin ekonomik gücüyle, savunma sanayisiyle ve gelmiş olduğu teknolojiyle yarışmamız mümkün değil.' Aradaki fark inanılmaz açıldı." diye konuştu.

2018/04/16/turkiye-uretti-abd-kamera-sistemini-vermedi.jpg

Beyaz Saray eski ulusal güvenlik danışmanlarından, stratejist Zbigniew Brzezinski'nin "Orta Doğu'da iki tane bölgesel güç olduğunu, bunların Türkiye ve İran" olduğunu söylediğini hatırlatan Yarar, şöyle konuştu:

"Eğer sen oyunu bozmak istiyorsan önce çıtayı yukarı çıkartman lazım. Hangi çıtayı yukarı çıkartman lazım? Ekonomik büyüklük olarak çıtayı çıkartman lazım. Oyunu bozmak için önce kendi etrafından başlayacaksın. Bu bizim Silahlı Kuvvetlerinde ilk öğretilen şeydir. Bir araziye girersiniz, ilerlerken en uzak hedefe ateş etmezsiniz, en yakın tehlike neyse onu çözersiniz. Birinci önceliğiniz kendinizdir. Bunu isterseniz ticaret olarak, isterseniz politika olarak söyleyin. Türkiye ekonomik olarak büyümedi tabirine ben katılmıyorum. Tam tersine Türkiye kendi kaynaklarının oranlarını değiştirdi."

YERLİLİK ORANI YÜZDE 70'LERDE

Dünyada tamamen yerli silah sistemi olmadığını, teknolojinin kartopu gibi büyüdüğünü vurgulayan Yarar, "10 yıl önce küçük bir kartopuydu, bugün devasa bir kartopu. 2002'deki yerlilik oranı yüzde 35'ti. Bugün ise gelen rakam yüzde 70'lerde. Maksimum gideceğin yer yüzde 85'lerdir. Daha yukarı çıkamazsın. Ben hiç bir Amerikalı'nın şunu söylediğini duymadım. 'Şimdi biz motor üretemiyoruz o zaman uçak üretemiyoruz.' lafı duymadım. Bizde böyle tuhaf bir durum var. Biz bir şey eksik olduğunda bize ait olmuyor ama, üretebilme teknolojisi sende olmuş olması çok büyük avantaj." değerlendirmesinde bulundu.

ABD KAMERA SİSTEMİNİ VERMEDİ

SİHA'larda bulunan fotoğraf çeken kamera sistemine Amerika tarafından ambargo uygulandığını ve Türkiye'ye verilmediğini hatırlatan Yarar, şu ifadelere yer verdi:

"Bunların bir sistemini Amerika'dan alıyorduk. Amerikalılar SİHA'yı yapmayı becerdiğimizi anladıkları gün ambargo kapsamında olmayan bu sistemi ambargo kapsamına aldılar. Yani Türkiye'ye o parçayı göndermediler. Başka bir şey daha yaptılar biz SİHA'yı yapınca. Motor göndermemeye başladılar. ASELSAN'ın mühendisleri 6 ay içerisinde o vermedikleri, ambargo kararı almış oldukları o sistemi görüntüyü çeken kamera sistemini üretti."