Gündem

Vahdettin Köşkü’nde önemli görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Vahdettin Köşkü’nde kabul etti.

Antonio Guterres’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Üsküdar’daki Vahdettin Köşkü’nde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Erdoğan ile Guterres’i taşıyan araçlar Vahdettin Köşkü’ne giriş yaptı.

Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Vahdettin Köşkünde basına kapalı gerçekleşen kabulü, yaklaşık 1 saat sürdü.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır da yer aldı.

“Kahvaltıda programı takdim edeceğim” demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı görüşmede Guterres’e ‘donörler çağrısı’ yapmasını teklif edeceğini belirtmiş, aksi taktirde Tel Abyad ve Resulayn arasında mülteciler şehrini Türkiye’nin kuracağını açıklamıştı. Erdoğan konuşmasında şöyle demişti:

Güvenli bölgeyle ilgili planımızı yaptık, bunları BM’de takdim ettim. Peki para? Paraya gelince ses yok. Yarın BM Genel Sekreteri misafirim olacak. Sabah beraber bir kahvaltımız var. Kendisine bu programı, projeleri takdim edeceğim. Diyeceğim ki, ‘uluslararası dönorlar çağrısı yapın, yapmazsanız ben yapacağım’. Oldu oldu, yoksa Tel Abyad’la Resulayn arasında mülteciler şehrini biz kuracağız. Ben o zaman Adnan Polat’ın kapısını çalarım. Bakın ‘tamam’ dedi. Bizim insanımız böyledir, bütün adımları atar. Uluslararası toplumdan aldığımız destek malesef sadece nasihat. Bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli kabul eden dünyanın gözü Suriye’de ya da diğer yerde kendi çıkarından başka bir şey görmüyor. Biz sadece insan, can, hayat görüyoruz. Diğerleriyle en büyük farkımız budur.