Gündem

Yeni Zelanda’daki İslamofobik saldırı ile ilgili detaylar

Yeni Zelanda’da 2 camiye yönelik gerçekleştirilen İslomofobik saldırı ile çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Yeni Zelanda’da 49 kişinin ölmesi, 20’si ağır 48 kişinin yaralanması ile sonuçlanan İslamafobik silahlı saldırıyı gerçekleştiren saldırgan hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor.

Brenton Tarrant adlı saldırganın 28 yaşında İskoç kökenli ve Avustralya doğumlu olduğu öğrenildi.

Saldırıda kullandığı silahın fotoğrafını sosyal medyaya yükleyen saldırganın silahlarına islamofobik ve ırkçı söylemler yazdığı görülen saldırgan silahın üzerine tarihte Müslümanlara ve Türklere yönelik saldırı gerçekleştiren isimlere yer verdi.

AKIL ALMAZ MÜSLÜMAN VE TÜRK DÜŞMANLIĞI

Silahın yanı sıra şarjörlere de yazılar yazan saldırgan şarjörlerden birinin üstüne de Kosova Savaşı’nda Sultan Murat’ı şehit eden Sırp Miloş Obiliç’in adını Kril alfabesiyle yazdığı görüldü.

Saldırıyı videoya alan saldırgan, bu görüntüleri de sosyal medya hesaplarından canlı yayınladı. Saldırganın saldırı sözde gerekçeleri genel olarak şöyle sıralanıyor:

Avrupalılara yapılan saldırılara karşı öç almak

İşgalci (Göçmen) sayısını düşürmek

Korku pompalayarak, kutuplaşmayı artırmak

Türkiye ve Nato müttefikliğine gölge düşürmek

Amerika Birleşik Devletleri’nde ırklar arası iç savaşı tetiklemek (Balkanlaştırma şeklinde tanımlıyor)

Saldırganın 17 Ocak 2019’da internete yüklediği bildiriden saldırıyı uzun zamandır planladığı anlaşıldı.

BİLDİRİ

Bazı kaynaklara göre 73 bazı kaynaklara göre 87 sayfa olduğu söylenen bildiride ırkçı ve İslamofobik ifadelere sıkça rastlanırken beyaz ırkın üstün olduğu vurgulanırken Türkler için de bir başlık yer aldı.

“KONSTANTİNAPOL TEKRAR HRİSTİYAN ŞEHRİ OLACAK”

“Türklere” şeklinde başlayan bölümde şu sözler var:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”