Gündem

YSK yanlış mühür kullanılan zarfların geçerli sayılmasına karar verdi

Yüksek Seçim Kurulu 23 Haziran’da yanlış mühür kullanılan zafrlardaki oyların geçerli sayılmasına karar verdi.

10.5 milyon İstanbullu seçmen yenilenen büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri için bir kez daha sandık başına gitti. Bazı seçim bölgelerinde milletvekili seçiminde kullanılan mühürlerin yer alması tartışmalara yol açtı. Hem Ak Parti hem de CHP temsilcileri itiraz için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yolunu tuttu. YSK, zarflardaki hatalı mühür başvurularını görüşmek üzere saat 14.00’te toplandı.

AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel ile CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’ye gönderdikleri dilekçede şu görüşleri dile getirdi: 

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, değişik ilçelerde mühürlerin yanlış kullanılması nedeniyle bazı karışıklıklar yaşandı. Birçok ilçede zarflarda milletvekili genel seçiminden kalan mühürler kullanıldı, bazı ilçelerde oy torbalarından mühürsüz zarflar çıktı, bazı zarflarda ise mürekkebin diğer tarafa da geçmesi nedeniyle ikiden fazla mührün bulunduğu tespit edildi. Bu yanlışlıklar seçmen iradesini sakatlayan durumlar değil. Bu durumdaki zarfların ve bunlarla kullanılan oyların geçerli sayılmasını istiyoruz. 

YSK’nın iki partinin başvurusunu görüşmek üzere yaptığı toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantı sonrası yapılan açıklamada iki partinin talebi doğrultusunda yanlış mühür kullanılan zarflardaki oyların geçerli sayılmasına karar verildi.