Kadın

Domatesin mucizevi etkileri!

Zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruyan ve kırışıkları önleyen domates, kadınlar başta olmak üzere tüm insanlara mucizevi etki sağlıyor.

Bir araştırmaya göre domateste bulunan antioksidanların zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruduğu ortaya çıktı. Alman bilim adamlarına göre domates tüketimi, içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt kanserine karşı da vücudu koruyor.

Domatesteki antioksidanların güneş koruyucu kremlerin yerini tutmadığını da belirten araştırmacılar, domatesteki antioksidanların faydalarını aktarıyor.

TEST EDİLDİ

Araştırmaya katılan 65 kişi 3 gruba ayrıldı ve bir gruba domateste bulunan TNC takviyesi, diğer grup placebo ilaç ve üçüncü gruba da etkisiz bir takviye verildi.

Araştırmanın başında ve 12 haftalık tedavinin sonrasında katılımcıların ciltleri ultraviyole ışınlara maruz bırakıldı ve 24 saat sonrasında biyopsi alındı.

HASARLARI AZALTICI ETKİ

Sonuçlara göre domateste bulunan antioksidanlar olan likopen ve luteini almayan grupta cildin kırışmasına ve enflamasyona neden olan indikatör genlerde artış yaşandığı görüldü. Bu durumların güneş hasarının iki temel sonucu olduğu kaydedildi.

2012'de yapılan başka bir araştırmada ise domates ağırlıklı bir beslenme düzenini uygulayan kadınlarda ultraviyole ışınlara maruziyet olduğunda cilt korumasının arttığı, DNA hasarının ve kızarıklığın azaldığı belirtildi.