Kadın

Kadınların en çok tercih ettiği meslekler

Kadın mizacının eğitim için daha uygun olması nedeniyle öğretmenlik günümüzde kadınların en yaygın tercih ettiği mesleklerin başında yer alıyor.

Kadın - erkek eşitliği meselesi tartışıladursun, aslında gerçekte kadın ve erkeklerin meslek seçimlerinin keskin çizgilerle ayrıştığı da bir gerçek. Her ne kadar kabul edilmek istenmese de erkeklerin yapabildiği bazı işleri kadınların yapabilmesi mümkün değilken, tam tersi durum da söz konusu. Elbette kadınlar her işi yapabilir. Ama bakın pratikte nasıl bir durum söz konusuymuş…

MASA BAŞI ÇALIŞMA ÖNCELİKLİ TERCİH

Kadınların tercih ettiği meslekler elbette genel olarak fiziksel efora dayanmayan mesleklerde oluşuyor. Geçmişte yaygın bir meslek olan daktilograflık mesleği her ne kadar günümüzde söz konusu olmasa da, tarihte kadınların mutlak hakimiyetindeki mesleğin bu olduğu kabul ediliyor. Sekreterlik, ön büro memurluğu ve muhasebe memurluğu gibi meslekler de kadınların yoğun biçimde tercih ettiği meslekler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra, tezgahtarlık, satış ve pazarlama uzmanlığı, kasiyerlik gibi ara eleman seviyesinde de kadınların yoğun biçimde çalışmaları söz konusu.
Tabii kadınlar için belki de en uygun meslek olarak tanımlanan iş öğretmenlik ki, hali hazırda oldukça ciddi bir kadın öğretmen nüfusu söz konusu. Gerek kadın mizacının eğitim için daha uygun olması, gerekse kadınların fiziksel özellikleri ile mükemmel biçimde örtüşüyor olması nedeniyle, öğretmenlik günümüzde kadınların en yaygın tercih ettiği mesleklerin başında yer alıyor.

MESLEKTE CİNSİYETÇİLİK MESELESİ

Uzmanlara göre abartılmış bir tanımlama alanına sahip cinsiyetçilik mesleklerde geçerli değil. Zira bir kadının maden işçiliği yapması ne kadar zorsa, bir erkeğin anaokulu öğretmenliği yapması da o kadar zordur. Bu noktada insanların sadece fiziksel özellikleri değil, mizaçları da etkili oluyor ki, yetişkin bir erkeğin anaokulunda çocuklara yeterli eğitimi verebilecek yetkinliği neredeyse hiç yoktur.
Bu nedenle, elbette meslekler boyutunda cinsiyetçi bir eğilim dünyanın genelinde söz konusudur. Elbette bu noktada bir kanuni sınırlama veya toplum norm yoktur. Doğal olarak gelişen süreç içerisinde belirttiğimiz hususların tamamı bireysel tercihlerin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. İncelenecek istatistikler de bu sonuçları net biçimde ortaya koyacaktır. Nerdeyse tüm verilere göre kadınlar ile erkeklerin meslek tercihlerinin farklı olduğu kolayca anlaşılabilmektedir.

 • USD
  0,07
  4,7300
 • EURO
  0,44
  5,4923
 • ALTIN
  -1,65
  194,66
 • PETR
  -3,77
  73,0800