Kadın

Makyaj düşmanınız olmasın

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, piyasada ciddi miktarda sahte kozmetik ürünü yer alıyor ve bu ürünler ciddi zararlara sebep olabiliyor.

Modern kadın makyaj yapmadan gündelik hayata dahil olamaz kuşkusuz. Ancak, uzmanların ve sağlık bakanlığının açıkladığı verilere göre, piyasada ciddi miktarda sahte kozmetik ürünü yer alıyor ve bu ürünlerin çok ciddi zararları söz konusu olabiliyor. Ağır cilt hasarlarının yanı sıra, kansere kadar uzanan ciddi bir risk alanın bulunan kozmetiklerin çok dikkatli kullanılması ve mutlaka orijinal ürünlerin satın alınması gerekiyor.

YOĞUN TEMİZLEME ŞART

Makyaj malzemelerinin en kaliteli türleri dahi cildinizde uzun süre kaldığı takdirde cildinize ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle, günlük makyajınızın gece boyunca yüzünüzden kalmaması çok büyük öneme sahip. Tabii bunun için kullanacağınız temizleme ürünlerinin de belli standartlarda yer alması veya mümkünse ev yapımı ürünler olması gerekiyor. Alkol ve diğer kimyasallar bakımından aşırı değerlere sahip temizlik ürünleri de en az kalitesiz makyaj malzemeleri kadar zararlı olarak tanımlanıyor.  Elbette tercih edeceğiniz temizlik ürününün gerçekten temizleme sağladığından emin olmanız da gerekiyor. Cilt gözeneklerinde biriken kimyasalları mükemmel biçimde temizlemeli ve ne kullanırsanız kullanın en son safhada su ile durulama yapmalısınız. Uzmanlara göre gece tonikleri ve nemlendirici ürünler dahi sanıldığı kadar sağlıklı değiller.

2017/12/16/kozmetik-dedk.jpg

ORİJİNAL ÜRÜN KULLANIN

Büyük kozmetik mağazaları ve güvenilir mağazalar dışında hiçbir yerde makyaj malzemesi satın almayınız. Satın aldığınız ürün için fatura veya fiş verilebildiğinden emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde uğrayacağınız mağduriyetin sorumluluğunu kimseye yükleyemezsiniz. Kaldı ki, bir zarara uğradıktan sonra sorumlu aramak da anlamlı olmayacaktır. En iyisi kaliteli makyaj malzemelerini tercih etmektir ki, zaten belli standartların üzerindeki ürünlerin bir çok testten geçerek size ulaşıyor olması nedeniyle riskli olmak ihtimali de düşüktür.
Tüm gün boyunca yüzünüzde kalarak, saatlerce kimyasala maruz kalmanıza sebep olan makyaj uygulamalarında mümkün olduğunca riskten kaçınınız. Cildinizde geri getirilemez sorunların ortaya çıkmaması için tedbirlerinizi alınız ve uzmanlara kulak veriniz.

 • USD
  -0,87
  4,6789
 • EURO
  -0,54
  5,4540
 • ALTIN
  -0,76
  190,94
 • PETR
  3,76
  75,8100