Kadın

Selülit Diyeti ile Selülitleri Yok Edin!

Yazın yaklaşmasıyla dikkat çeken, kışın alınan fazla kilolar sebebiyle oluşan selülitlerden kurtulmak için yapmanız gerekenleri sizin için hazırladık.

Selülit tedavisinde uygulanan diyetin amacı, selülit oluşmasına ve ilerlemesine karşı önlem almaktır. Diyet, yağ depolarını boşaltan, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bir beslenme programına dayanır. Selülit diyeti, selüliti yok etmek için uygulanacak özel tedavinin bir parçasıdır. Diyetinize brokoli, maydanoz, soğan, sarımsak ve portakal gibi rahatça bulabileceğiniz besinleri ekleyerek selülitleriniz ile vedalaşabilirsiniz.

Öte yandan, diyet ve egzersizin bir bütün olduğu unutulmamalıdır.

Selülit diyeti için yapmanız gerekenler:

Su: Bol su içmek, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve vücutta ödem oluşmasını engeller.

Yeşil Çay: İçerdiği kafein nedeniyle yağ yakımını hızlandırır ve ödem oluşmasını engeller.

Keten Tohumu: Östrojen ve Omega 3 yağ asitleri içeriğiyle selülit tedavisinde kullanılır. Fitoöstrojenler, kolajen dokunun yıkılmasını önler. Omega 3 yağ asitleri ise kan dolaşımını rahatlatır.

Soğan ve Sarımsak: Kan basıncı ve dolaşımın rahatlamasını sağlarlar.

Ananas: Bromelain denilen sindirim enzimi içerir. Bu enzim yağ hücrelerinin çevresindeki bozuk kolajen dokuyu parçalar ve yağların depolanmasını önler. Her gün 1 dilim ananas yemek bölgesel ödemi de önler.

Kırmızı Biber, Kivi ve Portakal: İçerdikleri bol miktardaki C vitamini sebebi ile kolajen doku yapımında rol oynarlar. Deri altındaki bağ dokusunu güçlendirir. Brokoli, karnabahar, maydanoz ve yeşil yapraklı besinler C vitamini açısından zengin olan besinlerdir.

İnci Çiçeği ve Enginar: Vücutta oluşan ödemin dışarı atılmasında etkili bitkilerdir.

Zencefil: Kanda plak oluşumunu önleyerek dolaşımı ve kan akımını rahatlatır.

Kereviz: Kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımın rahatlamasını sağlar.

Balık: İçerdiği Omega 3 yağ asitleri kan damarlarını genişleterek kan akışının ve dolayısı ile dolaşımın rahatlamasını sağlar.