Kadın

Topuklu ayakkabı gerçeği

Topuklu ayakkabıların ciddi sorunlara yol açabileceği yakın zamanda yapılan araştırmaların bir sonucu ve uzmanlar topuklu ayakkabıları önermiyor.

Kadın figürünü silüet dışında bir şekille tanımlayın dense akla gelen ilk imge kuşkusuz topuklu ayakkabı olur. Kadınla özdeşleşen bu giyim eşyası, vazgeçilmez eşyalarımız arasındadır ve kimilerimizin birden çok topuklu ayakkabısı olduğu söylenebilir. Hatta bazı hanımlar, topuklu dışında ayakkabı kullanamazlar. Yalnız, topuklu ayakkabıların ciddi sorunlara yol açabileceği yakın zamanda yapılan araştırmaların bir sonucudur ve uzmanlar bu ayakkabıları önermemektedir. Geçmişte omurga sağlığı için faydalı olduğu dahi iddia edilen topuklu ayakkabılar, artık sağlıksız kabul ediliyor. Sahip oldukları harekete bağlı risklerin yanı sıra, omurga ve ayak sağlığı üzerinde ciddi etkileri bulunan topuklu ayakkabılar; görünen o ki, pek de masum değiller.

2017/12/15/ayakkabi-kaa.jpg

ÇİRKİN AYAKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Özellikle stiletto tipi çok yüksek topuklu ayakkabılar; ayağın, ayakkabının ucuna doğru ilerleme eğiliminde olması nedeniyle bir süre sonra bu şekli almasına neden oluyor. Oldukça olumsuz bir görüntüye dönüşebilen bu durum, ayakta ödemlerin oluşmasına ve tırnakları da etkileyen şekil bozukluklarına neden oluyor. Kadınlar için oldukça önemli olan ayak sağlığını, bu ayakkabıları giyebilmek için riske atmak ne kadar doğrudur, bunu da kullanıcılarının değerlendirmesi gerekiyor elbette. Ciddi Kazalar Yaşanabiliyor Yüksek topuklu ayakkabı ile ayağınızı burkmanız durumunda, diğer tür ayakkabılar ile yaşacağınızdan çok daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta kimi durumlarda bilek üzerinde dahi kırık ve çıkıkların meydana geldiği kazalar söz konusu olabilmekte. Bilhassa acemi hanımların bu hususa çok dikkat etmeleri gerekiyor.

OMURGA SAĞLIĞINI ETKİLİYOR

Anatomik olarak ayaklarımızın bu açı ile durması normal sayılmıyor. İnsan doğası ayak tabanında ihtiyacı olan yükseltiye zaten sahip ve bunun aşırıya kaçması omurganın gereğinden fazla eğilmesine neden oluyor. Ayrıca ayakkabı üzerinde dengede durabilmek için de duruş bozuklukları geliştiğinden, uzun vadede istenmeyen durumların ortaya çıkması ihtimali söz konusu.

ORTOPEDİK AYAKKABILAR TERCİH EDİN

Uzmanların tavsiyesi, aşırı topukları olmayan, mümkünse ortopedik olarak üretilmiş kaliteli ayakkabıların tercih edilmesi yönünde. Sağlığınız üzerinde bir çok etkisi olan bu unsuru gözden kaçırmamanız gerekiyor.