Kadın

Yağ Yakımını Hızlandıran 5 Besin!

Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli olan yağ yakımını hızlandırmak mı istiyorsunuz? İşte yağ yakımını hızlandıran 5 besin...

Yaz mevsimi yaklaşmaya başlayınca,hemen hepimizi fazla kilolardan bir an önce kurtulma telaşı sardı. Kilo vermenin en önemli halkası, yağ yakımını hızlandıran 5 besini sizler için araştırdık:

1)Yoğurt, ayran, kefir, peynir ve süt, deniz ürünleri…

Bu gıdaların ortak özelliği kalsiyum bakımından zengin olmalarıdır.Kalsiyum; metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır. Zayıflamanızı kolaylaştırır.

2)Somon balığı;

Omega 3 yağ asitlerinden ve protein bakımından oldukça zengin bir balıktır. Diğer balık çeşitleri de benzer özellikler gösterirler. Genel olarak 'proteinli gıdalar' yağ yakımını artırırlar. Sindirilirken daha çok enerjiye gereksinim duyulur, artan enerji gereksinimi metabolizma hızını artırdığı için yağ yakımı da hızlanır.

3) Yeşil Çay;

Antioksidan içeriğinin yanı sıra içeriğindeki 'kafeinler' yağ yakımını hızlandırırlar. Günde 2 - 3 fincan taze hazırlanmış limonlu yeşil çay hem yağ yakar hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

4) Keten tohumu;

İçerdiği 'lignin' etkin maddesinden ötürü hem tok tutar hem de yağ yakımını hızlandırır.

5) Posalı gıdalar;

Bütün mevsim sebze- meyvesi ve kuru baklagiller, tam tahıllı gıdalar; bu gıdalar sindirilirken metabolizma hızını artırırlar. Dolayısıyla yağ yakımı hızlanır. Öte yandan enerji değerleri düşük olduğundan zayıflamanıza yardımcı olurlar.