Kültür Sanat

ABD'ye ambargoda gözden kaçan detay; Hollywood'a ambargo

ABD'ye boykota Hollwood ve dijital platformların da eklenmesi gündeme geldi. Ambargoya başta devlet televizyonlarının destek vermesi bekleniyor.

Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırı başlatan ABD’ye yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile başlayan ambargo her geçen gün yayılarak devam ediyor. ABD menşeli elektronik ürünler başta olmak üzere gıdadan kozmetiğe, otomobilden sigaraya kadar bir çok alanda duyarlı vatandaşlar tepkilerini ortaya koyuyor.

Ancak ambargo sürecinde önemli bir sektör gözden kaçıyor. Türkiye’den Amerikan film sektörüne her yıl milyonlarca dolar kaynak aktarılıyor. Hollywood filmlerinin sinemalardaki gösterimlerinin yanı sıra, televizyon hakları ve beraberinde gelen reklam anlaşmaları ile yurt dışına çıkan kaynak hiç de azımsanmayacak bir boyuta ulaşıyor.

DİJİTAL PLATFORMLAR VERGİ VERİYOR MU?

Üstelik son zamanlarda teknoloji ve iletişim alt yapısının hızlanmasına paralel olarak Netflix, Comcast gibi internet üzerinden yayın yapan dijital platformlar ülke bütçelerinden daha fazla parayı yönetir hale geliyor. 142 milyer dolar değer biçilen Netfilix ile 141 milyar dolar değerindeki rakibi Comcast’a yine Amerikan şirketi Amazon da rakip olma gayretine giriyor.

Ancak yakın zamanda Türkiye’yi de operasyon alanına dahil eden platformalırn Türkiye’de herhangi bir ofisi bulunmuyor. İnternet üzerinden kredi kartıyla abonelik üsulu çalışan platformların Türkiye’de vergi ödemedikleri gibi yurt dışına ne kadar para çıkışına neden olduklarına dair de elde herhangi bir sağlıklı veri bulunmuyor.

BOYKOTA AMERİKAN KOVBOY FİLMLERİNDEN BAŞLANSIN

Amerikan’ın açıkça ilan ettiği ekonomik savaşa özellikle devlete ait TV kanallarının da destek vermesi bu süreçte ciddi önem arzediyor. ABD’nin yıllarca bir numaralı kültür ihracı haline gelen Western filmler halen kanallarda ciddi yer ediyor.

Toplumun ve devletin içinden geçtiği hassas süreçte televizyon içeriklerinin de, başlatılan ambargo sürecinde elden geçirilmesi ve Türk milletinin menfaatlerine tezat oluşturmayacak şekilde hazırlanması oldukça büyük önem arz ediyor.

Her Pazar sabahı, vahşi ve bayatlamış kovboy filmleri yerine, yeni yapım aile filmlerinin yayınlanması, hem toplum bilimi hemde içinden geçtiğimiz siyasi zorlu süreç için zaruri hale geliyor.

AMERİKAN’IN KİRLİ GEÇMİŞİ YERİNE, MİLLİ RUH İÇEREN FİLMLER

Uzun yıllar nesillerin ciddi şekilde maruz kaldıkları kültür emparyalizmine her fırsatta vahşi Amerika tarihini öven, ABD emperyalizmi ve yayılmacılığını işleyen yayınların Türk halkının kültür değerlerini yansıtan tarihi geçmişini ve aile bağlarını güçlendirici yayınlarla değiştirilmesi gerekiyor.

ABD’ye karşı en büyük desteği vermesi gereken devlete ait yayın kuruluşlarının buna hassasiyetle yaklaşması, Amerikan ambargosuna en bayta kültür ambargosu ile destek vermesi büyük önem arz ediyor.