Kültür Sanat

Bağımsız sinema rekora doymuyor

Geçmişte hayli ağır konuları ve metotları bulunan bağımsız sinema eserleri, bu günlerde rekora doymuyor.

Sinema, 20.yüzyılın en önemli buluşlarından birisi olarak, insan yaşantısı içerisinde yeni bir boyut ortaya çıkmasına sebep oldu. Amerika’nın lokomotif rol üstlendiği sektör, gelişen teknoloji ile birlikte oldukça farklı boyutlara taşınan beyaz perde eserleri, günümüzde endüstri standartlarının dışında ve çoğu zaman bu sınırları çok zorlayan eserlerle gündemde. Bağımsız Sinema olarak adlandırılan ve sektörün devlerinin sınırlandırmalarını umursamayan bu alanda; genel geçer kurallar dikkate alınmıyor ve politik kaygılar olmadan, her konu en ağır şekilde eleştirilebiliyor. Sektörün devlerinin çekindikleri pek çok konu bağımsız sinemanın gündeminde ki, toplumsal normlar dahi bağımsız sinema dünyasının bazı eserleri için hiçbir şey ifade etmiyor. Sanat filmi olarak da tanığımız bu eserler, günümüzde izleyicinin dikkatini çekebilecek pek çok öğeyi de kapsayarak, aslında popüler kültürün de birer parçası olabilmeye başlamış durumda. Geçmişte hayli ağır konuları ve metotları bulunan bağımsız sinema eserleri, bu günlerde rekora doymuyor.

Elbette bağımsız sinema, sektör temsilcilerinin filmleri kadar kolay salon bulamıyor ve sınırlı bütçeleri nedeniyle izleyiciye fazla tanıtılamıyor. Ancak; günümüzde internet gibi bir mucizenin insanlığın hizmetinde olması elbette her şeyi ciddi şekilde değiştirmiş durumda. Öyle ki, artık tüm dünyaya ulaşmak için ciddi reklam bütçelerine ihtiyaç duyulmamakta ve video paylaşım siteleri üzerinden dahi dünyanın dört bir tarafına eserler ulaştırılabilmekte. Bu şartlar altında elbette, bağımsız sinema ile sektörün fırsat eşitliği de sağlanmış oluyor. Zira kartel haline gelen sektör, geçmişte bağımsız sinema eserlerinin tanıtılmasını kolaylıkla engelleyebilir veya onları dikkate almayıp, tarihin tozlu sayfalarına gömülmelerini sağlayabilirken, artık hiç kimse ve hiçbir güç buna muktedir değil. Dolayısıyla, tüm eserler izleyici ile buluşup, izlenebiliyor. Hatta pek çok yapım sahiplerine ciddi paraları da bu sayede kazandırabiliyor.
Son günlerde, genellikle sektör eserlerinin ödül aldığı yarışmalarda, pek çok bağımsız sinema eserinin ödül alması da gösteriyor ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır…