Kültür Sanat

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’na seyirciden tam not!

Türk spor tarihine damga vuran halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmi vizyona girdi. Film sosyal medyada #GururumuzCepHerkülü hashtag’iyle en çok konuşulanlar listesine girdi.

Cuma günü vizyona giren Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi, #GururumuzCepHerkülü hashtag’iyle Twitter’da trend topic listesine girdi. 

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi, konusu kadar oyuncu kadrosu ile de dikkatleri çekiyor. İşte, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi hakkında ayrıntılar…

Naim Süleymanoğlu’nu Hayat Van Eck’in canlandırdığı filmde Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun, Uğur Güneş, İsmail Hacıoğlu, Renan Bilek ve Bülent Alkış da rol aldı.

Spor kariyerine 47 dünya rekoru, üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 olimpiyat altın madalyası, 6 Avrupa şampiyonluğu ile 7 dünya şampiyonluğu sığdırdı. Kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırabilen tek sporcu olarak da tarihe geçen sporcunun hikayesi Özer Feyzioğlu tarafından senaryolaştırdı.

Filmde usta haltercinin babası Süleyman Süleymanoğlu’nu Yetkin Dikinciler, annesi Hatice Süleymanoğlu’nu Selen Öztürk, halter sporuna yeteneğini fark eden ve onu dünya spor arenasına taşıyan ilk antrenörü Enver Türkileri’yi ise Gürkan Uygun oynuyor.

Naim Süleymanoğlu’nun özgürlük yolcuğu

Başlarda Bulgaristan adına yarışan Naim Süleymanoğlu, Türkiye adına yarışmak ve Bulgar hükümetinin Türk sporcuları yasaklaması sorunundan kurtulmak istemesiyle özgürlük yolcuğu başladı.

Avustralya’nın Melbourne şehrinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası sırasında Türkiye’de yaşama ve Türk Milli Takımı adına yarışma talebi ile Türkiye’ye iltica etti ve Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiye’ye ilticasında ve ülkeye getirilmesinde Turgut Özal bizzat devreye girdi. Adını altın harflerle dünya spor tarihine yazdıran efsane sporcu Süleymanoğlu’nun hayatı “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmiyle beyazperdeye taşındı.

Henüz 15 yaşındayken ilk Dünya Rekoruna imza atan Süleymanoğlu, başarılarını konu olan film daha çok konuşulacağa benziyor…

Eren Bülbül, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminde anıldı
Eren Bülbül, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminde anıldı