Kültür Sanat

Diyarbakakırlı küçük Dilara Nur’un başarısı

Diyarbakır’da yaşayan 14 yaşındaki Dilara Nur Özdemir, 3 yaşından beri resim yapıyor. Dünya resim şampiyonu olan küçük kız, Diyarbakır’ı dünyaya tanıtmak için destek istiyor.

Diyarbakır’da yaşayan 14 yaşındaki Dilara Nur Özdemir, ailesinden gelen genetik ressamlık küçük yaşta onu 3 kez Türkiye birincisi, bir kere de dünya şampiyonu yaptı. Dünya şampiyonu olan Özdemir, 15 Temmuz Şehitleri Anıtı adlı eserini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye etti. Erdoğan, resmi külliyeye astı. 20-24 Haziran 2016’da birçok ülkenin katılımla gerçekleşen resim yarışmasına dünya birincisi olan Dilara Nur, Diyarbakır’ı dünya geneline tanıtmak için destek bekliyor. 

AİLEDEN GELEN YETENEK

3 yaşından beri resim yaptığını belirten Özdemir, “3 yaşından beri resim çiziyorum ama 2. sınıftan itibaren profesyonel çizmeye başladım. Resim yarışmalarına katıldım, o zamandan beridir yeteneğim keşfedildi. Yeteneğimi ilk önce ailem keşfetti, ilkokulda Necla Özbay hocam da bu keşfi devam ettirdi. Beni sürekli resim yarışmalarına gönderdi. Resim çizmek bizim ailede aslında genetik. Babam resimlerini örmek aldığım insan, annem benim hem kişisel hem de gerçeksel resim alanında çok büyük destekçim oldu. Sürekli resimlerime yorum yaparak olup olmadığını, renkleri daha kontrollü kullanmamı sağladı. Pınar resim yarışmasında 3 kere Türkiye birincisi 1 kere dünya birincisi oldum, daha sonra Memorial resim yarışmasında orada da Türkiye 4’üncüsü oldum. Yeşil Ay’ın yaptığı il yarışmasında Diyarbakır birincisi oldum” dedi. 

RESMİ, CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NE ASILDI

Dilara Nur Özdemir, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a resim çizme hayalini gerçekleştirerek Cumhurbaşkanının Diyarbakır’a ziyareti esnasına hediye ettiği 15 Temmuz Şehitleri Anıtı konulu resmi külliyeye asıldığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, beni ve ailemi külliyeye davet etti, Cumhurbaşkanı orada benim başarımın devamını diledi, destekçi olacağını söyledi” diye konuştu. 

SERGİ AÇMAK İSTİYOR 

Diyarbakır’ı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak için hazırlık yaptığını dile getiren Dilara Nur Özdemir, ekipmanların pahalı olduğu için adım atamadığını destek gelirse dünya ve Türkiye genelinde birçok ilde sergi açarak Diyarbakır’ı tanıtacağını aktardı. Özdemir, “Meslek olarakta avukat olmak istiyorum o olmasa İngilizce öğretmeni olacağım. Hobi olarak da resim yapmak istiyorum. Ben Diyarbakırlı bir ressam olmak istiyorum, bunun için ülkemizde ve dünya genelinde Diyarbakır’ı duyurmak istiyorum, maddi anlamda biraz sıkıntılarım var, boya, fırça, tuval ve resim araç gereçleri konusunda öncelikle Diyarbakır valimizden, kaymakamımızdan ve İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer’den destek bekliyorum” şeklinde konuştu.