Kültür Sanat

Ezhel ‘Olay’, Şanışer ‘Susamam’ şarkısıyla gündem oldu

Rap müziğin önde gelen isimlerinden Ezhel’in son şarkısı Olay, Şanışer’in öncülüğünde bir grup sanatçının yayınladığı Susamam şarkıları gündem oldu.

Rap müziğin önde gelen isimlerinden Ezhel ‘Olay’ adlı son şarkısını,  Şanışer’in öncülüğünde bir grup sanatçı da “Susamam” adlı şarkıyı Youtube aracılığı ile dinleyicileriyle buluşturdu.

Paylaşıldıkları andan itibaren Susamam ve Olay şarkıları Youtube’un trend listelerinde ilk sıralara yükseldi.

Şarkılarda ve kliplerinde politik mesajlara yer veren Şanışer’in Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle ile birlikte seslendirdiği ‘Susamam’ Twitter’da trend listelerinde 1 numaraya yükselirken ‘Olay’ da 2. sırada yer aldı. Şarkıların klipleri kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Ezhel ‘Olay’, Şanışer ‘Susamam’ şarkısıyla gündem oldu

Ezhel kimdir?

Sahne adıyla Ezhel (Ais Ezhel) olarak bilinen Ömer Sercan İpekcioğlu 1 Temmuz 1990’da Ankara’da doğdu. İlk albümü 2017 mayıs ayında çıkan Ais Ezhel, yaptığı müziğin türünü “Anatolian Urban Core/Hip-Hop/Reggae-Dub/Trap” olarak tanımlıyor. Ankara’da yaşadığı mahalle kültürünü şarkılarında yansıtan Ezhel, kısa süre içerisinde milyonlar tarafından dinlenmeye başlandı. Geleneksel kültürle evrensel bir kalite yakalayan Ezhel, küçük yaştan itibaren rap müzikle ilgilenmeye başladı. Rap’in yanında Reggae tarzı müzik yapmaktadır.

Ayrıca gitar, piyano, ney, def ve darbuka gibi müzik aletleri çalmaktadır. Rap hayatına solo olarak başlayan Ezhel, 2008 yılında Keişan ile birlikte yaptığı seri ile adını duyurdu. 2011 yılında Kamufle, Red, Anıl Piyancı, Keişan, Grogi, İndigo, Nomad ile birlikte yaptığı Sekiz adlı şarkısıyla daha geniş kitlelere ulaşmıştır.

Türkçe rapin önemli isimleriyle çalıştıktan sonra 2011 yılında Funk’d up, Dj Suppa ve Aga B ile VooDoo Records’u kurdu. Hiphoplife tarafından desteklenen Freestyle King 2 yarışmasında 16 yarışmacı arasında 1. olmuştur. Son olarak yine Hiphoplife tarafından desteklenen Organize Oluyoruz vol. 2 albümüne “Yaprak Düşerse” şarkısı ile katkıda bulunmuştur.

Ezhel ‘Olay’, Şanışer ‘Susamam’ şarkısıyla gündem oldu

Şanışer kimdir?

1987 yılında dünyaya gelen Rapçi  Şanışer’in gerçek adı Sarp Palaur ve kendisi İstanbul’da doğmuş olsa da aslen İzmirli. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini İstanbul’da tamamlamış ardından Antalya’ya yerleşmiştir. 2005 senesinde Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Seyahat İşl. Bölümü’nde eğitim hayatını sürdürmüştür. Bugüne kadar Otuzuncu Gün, Açık Ve Net, LUDOVICO II isimli albümleriyle hayranlarının karşısına çıkmıştır; ancak tek olarak yayımladığı parçaları da vardır.