Kültür Sanat

Fatih Akın'ın 'Altın Eldiven' filmine seyirci tepkisi

Fatih Akın'ın 'Altın Eldiven' filmindeki şiddet sahnelerine dayanamayan izleyici salonu terketti.  

Yönetmen Fatih Akın'ın Berlin Film Festivali Berlinale'de prömiyeri yapılan yeni filmi 'Der Goldene Handschuh'(Altın Eldiven), sinema eleştirmenlerinden kötü not alırken seyirciyi zorlayan ve aşırı şiddet dolu sahneleri nedeniyle de beğenilmedi. 

Sinema dünyasının en önemli organizasyonlarından Berlinale'de 'en önemli akşam' olarak tanınan, festivalin açılışından sonraki cumartesi akşamı Altın ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışan filmlerin gösterildiği Berlinale Palast’ta dünya prömiyerini yapan ‘Der Goldene Handschuh’daki sert sahnelere dayanamayan çok sayıda izleyici filmi terk etti. 

Fatih Akın’ın ‘Altın Eldivenler’ filmi, 1970’lerin Almanya’sında, Hamburg kentinin ünlü St. Pauli mahallesinde geçiyor. Filmin senaryosu Fritz Honka adlı bir seri katilin gerçek hikayesine ve Alman yazar Heinz Strunk’un 2016 yılında yayınlanan ‘Der Goldene Handschuh’ adlı romanına dayanıyor. 

Fatih Akın, Fritz Honka’nın ‘Der Goldene Handschuh’ adlı meyhanede tanıştığı yaşlı ve alkolik kadınları tuzağa düşürüp korkunç şekilde öldürmesini anlatıyor.

Amerika'nın Sesi'nden Cem Dalaman'ın haberine göre Honka, ilk cinayetini 1970 yılında, dördüncü ve sonuncu cinayetini ise 1975 yılında işliyor. Geçirdiği bir trafik kazası sonrasında, yüzüne zor bakılamayacak şekilde çirkinleşen Honka, bedava içki sözüyle evine götürdüğü kadınlara tecavüz edip, cesetlerini testere ile kesiyor. Ceset parçalarını da evinin çeşitli gizli bölümlerinde saklıyor. Film, Honka’nın komşu katında çıkan bir yangın sonrası, 1975’de yakalanmasıyla son buluyor. Gerçek yaşamda 15 yıl hapis cezası alan Honka, 1993’te hapisten çıktıktan sonra, 1998’de yaşamını yitirdi. 

Fatih Akın’ın kendisi tarafından "ilk korku-gerilim filmi" olarak tanımladığı film, 110 dakika boyunca Honka’nın cinayetlerinin çoğunu kan dolu sahnelerle gösteriyor. Ancak 21 yaşındaki Jonas Dassler’in oynadığı Honka’nın motivasyonu ve içinde bulunduğu ortamın arka planı konusunda seyirciyi bilgilendirmiyor. 

FİLM, HERKESE HİTAP ETME İDDİASINDA DEĞİL

Filmin vahşet dolu sahneleri konusunda gelen eleştirileri basın toplantısında yanıtlayan Akın, "Film kesinlikle herkese hitap etme iddiasında değil. Ben bir korku filmi yapmak istedim. Kadınların izlememesi beni şaşırtmaz" dedi. 

Berlin Film Festivali’nde Pazartesi günü, yönetmen ve senarist Emin Alper'in imzasını taşıyan "Kız Kardeşler" gösterilecek. Alper'in üçüncü filmi, zengin ailelere evlatlık verilmiş üç kız kardeşin, farklı sebeplerle köylerine geri gönderilmesini ve şehre dönmek için buradan kaçmaya çalışmalarını anlatıyor.

Altın ve Gümüş Ayı ödüllerini belirleyecek uluslararası jüri başkanlığını Fransız aktris Juliette Binoche’in yaptığı festival, 16 Şubat Cumartesi akşamı düzenlenecek törenle sona erecek.