Kültür Sanat

Haruki Murakami ve Kadınsız Erkekler

Kadınsız Erkekler, Japon yazar Haruki Murakami'nin Doğan Kitap Yayınevinden çıkan erkeklerin iç dünyasına dokunan kısa öykü kitabıdır.

Japon yazar Haruki Murakami’nin muhteşem kaleminden çıkan Kadınsız Erkekler, kadınların gözünden bakılan pencereyi bir süreliğine aralayıp yine kadın gölgesinde erkeklerin penceresini aralamamızı sağlayan kısa öykülerden oluşmaktadır.

Erkeklerin penceresine farklı sosyo-kültürel altyapılardan gelen kadın karakterler ile bakan eser bize yine aynı farklı sosyo-kültürel yapıda erkeklerin pencereleri aralıyor. Ve bu pencereleri psikolojik çözümlemeler sayesinde karşı tarafa geçirebiliyor.

Özellikle 'The Beatles' hayranı olarak 'Drive My Car' öyküsünde geçen diskografiler ilgimi bir hayli çekmişken, geri kalan özellikle de kitaba ismini veren 'Kadınsız Erkekler' öyküsünü de çok beğendiğimi belirtmeden geçmek istemiyorum.
Kitapta Murakami’nin yazdığı tam 7 hikaye bulunuyor.

Hikayelerin hepsi kadınlar tarafından terk edilmiş, aldatılmış, hor görülmüş ya da bir şekilde acı çektirilmiş adamların hikayeleri..

Belki bu yüzden öyküleri bir bir okudukça erkeklerin kadınlar üzerindeki ilişki politikasını ya da daha doğru bir söylemle düz mantığını görebiliyoruz.

Kino, Aşık Samsa, Yesterday, Bağımsız Organ, Drive My Car, Şehrazad ve Kadınsız Erkekler..

Kadınsız Erkekler hikayesine kadar tüm hikayelerde muhtemel duyduğunuz öyküler ve onların muhtemel sonlarını okuyacağınızı şimdiden belirteyim. Gregor Samsa gibi yaşayan bir erkek, sorumluluk yüklenmemek için yalnızla evli kadınlarla cinsel hayatını sürdüren bir erkek ya da aldattığı eşinin sevgilisi ile arkadaş olan karakterler .. 
Hikaye bu noktaya kadar muhteşem akışıyla beni son hikayeye kadar sürükledi ama şaşırtmadı. Çünkü söylediğim gibi tüm bu hikayeler bir şekilde yolumuzu kesmiş, bizi ilk duyduğumuz an zaten oldukça şaşırtmıştı.

Son hikaye yani Kadınsız Erkekler ise kitaptan aradığım tadını bulduğum damağımda lezzetini bıraktığı en güzel kısımdı.
Kitaba adını veren Kadınsız Erkekler ise, dünyanın en yalnız ikinci adamının hikayesini anlatıyor. 

Bir gece yarısı acı acı çalan telefon ve telefonla bildirilen bir kadının ölüm haberi ile başlayan olaylar dizisi..

"Bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek demek.."

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın.

Geriye dönmek mümkün olmayacak. O köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. O dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın.

Hep bu soğuk çoğul eki ile. Bir kadının özlemini çeken, yasını tutan; bir kadın tarafından aldatılmış, terk edilmiş olmanın acısıyla yaşayan, aşkla kendinden vazgeçen erkeklerin öyküleri..

Haruki Murakami

1949 Japonya doğumlu olan Haruki Murakami 20. yüzyılın en popüler yazarlarından biridir. Lisans eğitimini Tokyo Vaseda Üniversitesi'nde tamamlayıp mezun olan yazarın ilk kitabı "Kaze no uta o kike" Gunzou Edebiyat Ödülü'nü almıştır. 

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:391px; width:625px" />

Heybesinde bir çok önemli edebiyat ödülü biriktiren yazarın eserleri, İngilizceye çevrilmeden Türkçe'ye çevrilmektedir.

ESERLERİ

✓ Sputnik Sevgilim

✓ Kadınsız Erkekler

✓ Uyku

✓ Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları

✓ Koşmasaydım Yazamazdım

✓ 1Q84

✓ Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

✓ Zemberek kuşu’nun Güncesi

✓  Sahilde Kafka

✓ Yaban Koyununun İzinde

✓ İmkânsızın Şarkısı

✓ Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında

Kaynak : Sadecehaber