Kültür Sanat

İlhami Algör ve Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör'ün, bir erkeğin gözünden, kadını içselleştirmeyi ve kendi özünü hatırlatmayı amaçlayan romandır.

"Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, ruh eve sığmıyor, sabahları kadından önce uyanıp evden tüyerek, şehrin uzak bir köşesine gidiyor, elleri kıçında oraya buraya takılıyor, birileri ile tuhaf muhabbetlere giriyor ve her akşam kadından önce eve dönüp, günün hikayesini yazıp, görülebilecek bir yere iliştirip, yine arazi olup, ta ki gece yarısı, uyumakta olan kadının yanına sokulup, birbirlerini bir güzel sevip ve adam, sabahın kör vakitlerinde, yine sevişmelerle bitecek bir gece için erkenden sokaklara süzülüp…"

Aslında kitabın içerisinde geçen bu söz tüm hikayeyi özetliyor. Müzeyyen,kocası ve kızı arasında geçen kısacık,mecaz dolu bir hikaye bu. Biraz saplantılı,belki biraz tek taraflı bir hikaye. Tutkulu bir hikaye.

Müzeyyen kızına hamileyken kocasını bir trafik kazasında kaybeder. Ve yeniden evlenir. Hikayeyi yeni kocasının ağzından dinleriz. Onun penceresinden içeriye giren Müzeyyen'i anlatır bizlere. Müzeyyen ile kocası birbirlerini sevmekte, kendilerinden de öte birbirlerini tanımakta, tamamlamaktadırlar.  Müzeyyen ev hanımı, kocası ise öykü yazarıdır.  Müzeyyen'in yegane işi kocasının öykülerini eleştirmek, ona tavsiyeler vermektir.

Bir akşam, kocası öykü yazmakta, Müzeyyen ise bir köşede oturmaktadır.  Adam hikayesini tamamlayamaz, dışarı çıkıp dolaşmaya karar verir.  Saatlerce sokaklarda yürüdükten sonra, gece yarısı eve gelir. Karısı ve kızını uyandırmamak için büyük çaba harcar, fakat zaten karısı da kızı da evde yoktur. Yatak odasındaki eşyalar toplanmış, kıyafetler alınmıştır. 

Ne yapacağını düşünür, o sırada telefon çalar fakat açtığında Müzeyyen'in sesini değil, slow bir müzik sesi duyulur. Densizin biri şaka yaptığını sanmaktadır herhalde. Düşünür, düşünür ve sonra yatağa girer. Yapacak bir şey yoktur, olan olmuştur işte.  Ertesi sabah Müzeyyen telefon eder, mutlu bir sesle buluşmak istediğini söyler.  Nitekim buluşurlar da. 

Her şey ortadadır işte, Müzeyyen ayrılmak istemektedir. Başka biri var, diye düşünür adam. Fakat olan olmuştur işte.

Hikaye biter.

Müzeyyen gider.

Ve her şey biter.

Kitabın genel özeti bu şekildeydi. Kısa,etkili ve kesinlikle çok tutkulu .

Kitabın bir de 2014 yapımı filmi vardır. Filmin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları oynuyor. Film,kitaba göre fazlasıyla değiştirilmiş. Filmi kesinlikle çok daha tutkulu ve saplantılı !

ALTINI ÇİZDİĞİM SATIRLAR 

✓ Bizim buralarda kadınlar ayıp/günah/yasak üçgeninde sıkıştırılmış vaziyettedir. Ama öyle görünüyordu ki, Müzeyyen bu üçgeni çoktan yırtmış, yerine bir şeytan üçgeni yaratmıştı.

✓ Müzeyyen gibi kadınlar kıskanılır. Müzeyyen kıskanılır.

✓ Bir şeyin kalbini kırması için illa yanlış olması gerekmez ki?

✓ Market alışverişiyle, akraba ziyaretiyle aşk olmaz. Aşk ile ilişki aynı şey değildir.

✓ Bu aşk hikayelerini hep aynı adamlar mı yazıyor? Başlangıçlar farklı ama sonlar hep aynı.

✓ Annem bana gerçekleri kabul etmesini, hayat ise onlardan kaçmasını öğretmiş olabilirdi.

✓ Müzeyyen hiç flört etmiyordu. Gözlerini kaçırmıyor, heyecanlanmıyor, dili sürçmüyor, dudaklarını ısırmıyor, kendinden bahsetme konusunda en küçük bir heves göstermiyordu.

✓ Bir uçurtma için en güzel uçuşun ipi kopukken olabileceğini düşünürdüm. Bazıları buna “düşme hali” diyebilirdi.

✓ Her şey benden önce olmuşsa, bana olacak bir yer, durum kalmıyor muydu? Bana ait tek kişilik bir iskemle, o da yok muydu bu dünyada?

✓ Sabahları beraber uyanırdık ben senden önce kalkardım senin uyuyuşunu izlerdim sonra sen uyanırdın, bana gülümserdin.

İLHAMİ ALGÖR KİMDİR ?

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:370px; width:600px" />

1955 yılında Erzincan’da doğan Türk sanat dünyasının asi isimlerinden biri olan İlhami Algör özellikle yazdığı Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku romanı ile tanınmaktadır.

Eğitimini Televizyon alanında yapan ve kariyerine de bu alanda devam eden ünlü isim yazarlığın yanında reklam yazarlığı ve yönetmenlik de yapmaktadır. Kariyeri boyunca gazetecilik, yönetmenlik, televizyonculuk yapan İlahmi Algöz Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku romanı ile tanınmış, eseri daha sonra film olarak da hayranlarının karşısına çıkmıştır.

ESERLERİ

✓ Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

✓ Albayım Beni Nezahat ile Evlendir

✓ Ma Sekerdo Kardaş Netmişiz Kardaş

✓ Çanakkale Yalı Hanı ve Han Sakinleri

✓ Karabakal Ötüyör

✓ Kalfa ile Kıralıça

 

Kaynak: Sadecehaber