Kültür Sanat

Kadın süper kahramanlar geliyor

#MeToo hareketinden etkilenen Hollywood, kadın süper kahraman sayısını artırdı. Gülse Birsel de Jet Sosyete dizisinde kadına şiddete tepki göstermişti.

Taciz iddialarıyla yükselen #MeToo hareketinden etkilenen Hollywood sineması, Wonder Woman'la birlikte kadın süper kahraman sayısını artırdı. Sony Pictures da bu yükselişe kayıtsız kalamadı.

Şirket Örümcek Adam evrenine, Örümcek Kadın karakteri ekleyerek yeni bir yön veriyor.

2018/11/28/orumcekkadin.jpg

Filmin senaryosunu Bek Smith kaleme alacak.

Örümcek Kadın karakterlerinden birinin, 14 Aralık’ta vizyona girecek olan Spider-Man: Into the Spider-Verse animasyonun içinden çıkan Spider-Gwen olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Film, Spider-Man: Into the Spider-Verse filminin üzerine kurulacak.

Spider-Man: Into the Spider-Verse’teki Miles Morales’in hikayesinin devamı niteliğinde olacak Örümcek Kadın filmini yine Joaquim Dos Santos yönetecek.

'DÜŞMEYEN, DİK DURAN KADINLARA HEPİNİZİ TEKER TEKER ALIŞTIRACAĞIZ'

2018/11/28/gulsebirsel.jpg

Geçtiğimiz ay oyuncu Ahmet Kural'ın Şarkıcı Sıla'yı darp etmesi ile kadına şiddet 1 numaralı gündem haline gelmişti. Oyuncu-senarist Gülse Birsel de konuya duyarsız kalmadı. Birsel senaryosunu yazıp başrolünde rol aldığı Jet Sosyete dizisinde Ahmet Kural’a göndermede bulunarak ‘Düşmeyen, dik duran kadınlara hepinizi teker teker alıştıracağız’ ifadesine yer verdi. Bu sözler sosyal medyada gündem oldu.

#MeToo NEDİR?

#MeToo hashtag'ı cinsel tacize uğrayanların sosyal medyada içini döktüğü ve farkındalık yarattığı bir hareket haline geldi!

Bu hareketin başlamasını tetikleyen olay New York Times'taki Harvey Weinstein haberi. Harvey Weinstein'a bir çok cinsel taciz, istismar ve tecavüz suçlaması yapılıyor. #MeToo kampanyası cinsel tacizin ne kadar yaygın olduğunu göstermek ve Hollywood da dahil olmak üzere tüm iş yerlerinde kadınlar için nasıl risk oluşturduğunu kanıtlamak için başlatıldı. Ayrıca Weinstein gibi kişilerin yaptıklarının nasıl yanlarına kaldığı da gösterilmek isteniyor.

Kampanyaya katılan ünlüler arasında Lady Gaga, Debra Messing, Anna Paquin ve Evan Rachel Wood bulunuyor.