Kültür Sanat

Mevlana Türbesi ziyaretçi rekorunu kırdı

2018 yılında Mevlana Türbesi’ni 2 milyon 613 bin kişi ziyaret etti. Bu rakam türbe ve müze için bir rekor... 

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizesi ile yapılmakta olan 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri başlıyor. 

7-17 Aralık tarihlerinde Konya'da düzenlenecek olan Şeb-i Arus törenlerinin bu yıl 81'incisi düzenlenecek ve 11 günde 370'i aşkın program tertip edilecek. Bu yıl “Selam” teması ile icra edilecek programlarda söyleşi, meşk, tiyatro ve opera gibi etkinliklerde düzenlenecek. 

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 2018 yılında 2 milyon 613 bin 618 kişinin Mevlana Türbesi'ni ziyarette bulunduğunu söyledi.

Hz. Mevlana'yı ifade ederken onu İslam'ın gülen yüzü olarak ifade ettiklerini belirten Yarar, “Bu sene de “Selam Vakti” diyoruz. Sevgi, kardeşlik, barış, hoşgörü ve saygı bütün bunları bir araya getiren çatı isim Selam'dır. 2016'da Birlik Vakti 2017'de de Kardeşlik Vakti demiştik. İnsanlar birbirlerine selam verebilmeliler, farklı düşünebilirler, farklı giyinebilirler, farklı yiyebilirler ama merhaba ya da kendi dillerinde nasıl ifade ediyorlarsa birbirlerine selam verebilmeliler” diye konuştu.

2018/12/05/yarar.jpg

“KONYA, TARİHİ İLE KENDİNİ YENİLİYOR”

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya'ya gelenler Hz. Mevlana'yı ziyarete geliyorlar ama sadece buraya değil birçok yere de uğruyorlar. 

Mesela, Hz. Mevlana'nın kendinden çokça istifade ettiği Şems-i Tebriz-i, o dönemin bilge insanlarından çağdaş Sadreddin-i Konevi, Mevlevilik dergâhında mutfakta en üst sorumlu Ateşbaz-ı Veli'de ziyaret ediliyor. 

Misafirlerimiz, Alaaddin Tepesi ile Selçuklu Sultanlarını, İnce Minare ve Karatay Medresesi gibi açık hava müzesi olan Konya'yı ziyaret ediyorlar. 

Konya tarihi ile geleceğe kendisi sürekli yenileyerek taşıyan bir şehir” dedi. Mehmet Ali KAYACI