Mustafa Uslu’nun başı bu kez de ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmiyle dertte

Kültür Sanat

Daha önce Müslüm filmi yüzünden davalık olan yapımcı Mustafa Uslu, şimdi de ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmi yüzünden başı dertte.

12 Eylül 2019 Perşembe 15:19

Yapımcı Mustafa Uslu daha önce de çektiği Müslüm filmi yüzünden davalık olmuştu. Yapımcı şimdi de Ekim ayında vizyona girmesi beklenen ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmi yüzünden davalık oldu. Başarılarıyla göğsümüzü kabartan dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli halterci merhum Naim Süleymanoğlu’nun iki kızı, babalarının yaşamının anlatıldığı ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Sezin ve Esin Süleymanoğlu’nun avukatı Aziz Demir, “Filmin yayına girmesini engellemeye çalışıyoruz. Tüm tarafların Naim’in Japon kızı da olmak kaydıyla bir araya gelerek adil bir karar çıkmasını bekliyoruz. Film gösterime girerse ayrıca tazminat taleplerimiz var” dedi.

‘Kızı Japon Sekai Mori ile de görüşülmeli

Başarılarıyla göğsümüzü kabartan merhum dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun yaşamı beyaz perdeye taşınmaya hazırlanıyor. Süleymanoğlu’nun kızları Sezin ve Esin Süleymanoğlu ise çekim aşamasında olduğu belirtilen filmin durdurulması için dava açtı.

mustafa-uslu-basi-naim-suleymanoglu-filmiyle-dertt
Süleymanoğlu’nun kızları Sezin ve Esin Süleymanoğlu

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Süleymanoğlu’nun kızlarının avukatı Aziz Demir, yapım şirketi ve yapımcının film için efsane sporcunun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ile sözleşme yaptığını ifade etti. Film için merhum sporcunun kızlarıyla görüşülmediğini belirten Demir, filmin durdurulması için 29 Ağustos’ta İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’ne başvurduklarını söyledi. Demir, filmin Muharrem Süleymanoğlu’nun yazdığı bir kitaba atfedildiğini ancak kendilerinin kitaptan da haberi olmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili Süleymanoğlu’nun kızı Japon Sekai Mori ile de görüşülerek bir karar alınması gerektiğini belirten Demir, filmin durdurulmasına karar verilmezse tazminat talepleri olduğunu söyledi. Demir, ayrıca Naim Süleymanoğlu’nun kayıp madalyalarının tespit edilmesi için mahkemeye başvurduklarını dile getirdi.

Mustafa Uslu konuyla ilgili açıklama yaptı

Filmi yapmaya karar verdiklerinde ise Naim Süleymanoğlu’nun eşi Türkan Hanım’ı aradığını belirten Uslu “2 kez Türkan Hanım’la, bir kez de Sezin’le telefonda konuştum. Projede olmalarından gurur duyacağımızı birlikte olmaktan şeref duyacağımızı söyledim. Fakat Naim’in kardeşi Muhharrem Süleymanoğlu ile aynı projede yer almak istemediğini söyledi” dedi.

Yıllardır milli haltercinin ailesi ile Türkan Hanım ve kızlarının sorunlar yaşadığını belirten Mustafa Uslu, “Türkan Hanım’ı ikna edemedik. Bize ‘Muharrem olmazsa imza veririz’ dedi. Fakat benim imzaya ihtiyacım yok. Haklar ticari bir meta gibi alınıp satılamaz. Topluma mal olmuş bir ismi film yapmak için izin almama gerek yok. Çıkan haberler üzerinden dahi yapabilirim filmi. Tabii ki özel hayatına girmediğim, kişilik haklarına saldırmadığım sürece…” dedi.

‘Naim Süleymanoğlu’nu anlattığımız dönemde ne eşi var ne kızları’

“Süleymanoğlu’nun kızlarıyla çalışmam zaten mümkün değildi. Dünya şampiyonunun çocukluğunu kim anlatabilir? Abisi Muharrem Bey ya da annesi Hatice Hanım. Ben zaten Süleymanoğlu’nun 1988 olimpiyat rekorlarına kadar olan hayatını anlatıyoruz. Yani 1988’de ne Türkan Hanım, ne de kızları vardı…”

Mustafa Uslu “Filme başlamadan önce de iki üniversitenin hukuk fakültesinden görüş aldık. Bize filmin çekilebileceğini söylediler ve abisi ile tüm yasal sözleşmeyi yaptık. Ayrıca bahsettikleri gibi Muharrem Bey kesinlikle hiçbir kazanç istemedi. Aksine sadece ‘Film gişe yaparsa çocuklarına ev verin’ dedi. Bir de kardeşinin kişisel eşyalarını muhafaza edebileceği bir müze açmak istediği için, konu ile ilgili destek istedi” dedi.