Kültür Sanat

Operalar kapanıyor mu?

Batı toplumlarının mevcut konumlarını borçlu olduklarını kabul ettikleri Sanat faaliyetlerine bu kadar önem verilmeyen ülkemizde, Operalar kapanıyor mu?

Kültür ve Sanat, maalesef ülkemizde en az yatırım yapılan, hatta mevcut yatırımların dahi peyderpey ortadan kaldırıldığı bir alan. Batı toplumlarının mevcut konumlarını borçlu olduklarını kabul ettikleri Sanat faaliyetlerine bu kadar önem verilmeyen ülkemizde, Operalar kapanıyor mu? Söylentileri son günlerde ciddi şekilde gündeme oturmuş durumda. Bir hükümet politikası olarak Devlet Operalarının ortadan kaldırılacağı iddiaları, kamu mercilerince de dillendirilmeye başlandı ki, bu durum sanat çevrelerini ciddi şekilde rahatsız etmekte. Pekiyi gerçekte durum ne? Operalar kapanıyor mu?

BELEDİYELERLE BAŞLADI

Ülkemizde Devlet Opera ve Balesi ismi ile hizmet veren kurum; Cumhuriyetin kuruluşundan beri sanat üretiyor. Global örneklerine fark atan temsiller ile dünya çapında pek çok kez ödüle layık görülmüş operalarımız, aynı zamanda birer eğitim yuvası konumunda. Her ne kadar batı kültürüne odaklanmış gibi görünüyor olsa da, öz kültürümüzün değerlerini de kapsayan opera, maalesef artık neredeyse hiç kimse tarafından önemsenmeyen bir konumda yer alıyor. Kamu otoritesinin sanata bakışı öncelikle belediyelerimizde kendini göstermiş olacak ki, yurt çağında neredeyse tüm belediye konservatuarları bir bir kapanıyor. Operalar belediyeler bünyesinde yer almadığından henüz bu boyutta bir kapanış söz konusu olmasa da, müzik sanatının ortadan kaldırılıyor olması anlamına gelen konservatuarların kapatılması dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. Kaldı ki, belediye konservatuarlarının neredeyse tamamının Türk Müziği Konservatuarı olması da bir çelişki.  Çünkü operaların kapatılması için sunulan bahanelerin başında bizim kültürümüzün bir parçası olmadığı söylemi yer alıyor.

HENÜZ GİRİŞİM YOK

Geçtiğimiz dönemlerde devletin en üst kademelerinden yapılan açıklamalar ışığında gündeme gelen; “Operalar kapanıyor mu?” sorusu, hali hazırda yanıtsız. Kanun ve yönetmelik boyutunda herhangi bir hazırlık söz konusu olmamakla birlikte, uzu vadeli stratejiler arasında bunun var olduğu iddia ediliyor. 15 Temmuz sürecinden sonra bu tip detaylarla ilgili çalışmalarına ara veren hükümetin, gelecekte bu konu ile ilgili girişimlerde bulunacağını iddia eden kesimler olduğu gibi, zaten büyük bir maliyet olmayan opera ve bale ile ilgili bir kapanışın söz konusu olmadığını belirten kaynaklar da bulunuyor. Anlaşılan o ki, bu süreci hepimiz yaşayarak göreceğiz…

 

  • USD
    -0,31
    4,7910
  • EURO
    0,16
    5,6122
  • ALTIN
    0,43
    189,89
  • PETR
    0,55
    72,9900