Kültür Sanat

Osmanlı karantina adası olarak kullanıyordu! Restore olacak

İzmir Urla’daki bu ada bulaşıcı hastalığı olanların karantinaya alındığı yer olarak biliniyordu. Restore edilecek ve ne olacağına karar verilecek.

Osmanlı döneminde Kıbrıs ve Suriye'de ortaya çıkan kolera salgınına karşı tedbir almak amacıyla Çanakkale'de 1835'te ilk karantina hastanesi kurulmuştu. Bu hastane daha sonra İzmir Urla'daki 350 dönümlük ada üzerine taşınarak kalıcı hale getirildi.

KARANTİNA ADASI

Sabah'tan Zeynel Yaman'ın haberine göre; İzmir limanına dışarıdan gelen kişilerde bulaşıcı hastalıklar tespit edildiğinde karantina adasına getirilerek tedavisi yürütülürdü. Adadaki tahaffuzhane ve tebhirhaneye sandallarla taşınan hastaların eşyaları, etüv kazanlarında 110 derecelik buharla sterilize ediliyordu. Banyo yaptırılan hastalar dinlenme odalarında istirahat ettirilirken gemi de dezenfekte ediliyordu. Gemi yolcularında hastalık saptanamazsa, bir atlı İzmir valisine müjdeyi götürüyordu. 1933'te dönemin İzmir yöneticileri tarafından ağaçlandırılan adaya, sulama sistemi olmadığı için karadan eşeklerle su taşındı.

16 TARİHİ YAPI YENİLENECEK

Türkiye Hudut ve Sahilleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak restorasyon kapsamında, adadaki 16 tarihi yapı yenilenecek. 5 bin metrekarelik tarihi eserin restitüsyon, restorasyon ve mühendislik uygulama projeleri hazırlanacak. Projeleri tamamlandıktan sonra tarihi eserin aslına uygun yapımı çalışmaları başlayacak.

NE ŞEKİLDE KULLANILACAK?

Şu an bir kısmı sosyal tesis bir kısmı müze olarak kullanılan tarihi yapıların restorasyonunun ardından ne şekilde kullanılacağına ilgili kurumlar karar verecek.