Kültür Sanat

Para, güç ve gizlilik: Rothschild hanedanı

Adları 200 yıldır para, güç ve gizlilikle eş anlamlı olarak anılan Rothschild ailesine yönelik bu güne kadarki en kapsamlı araştırma yayımlandı.

Adları 200 yıldır para, güç ve gizlilikle eş anlamlı olarak anılan Rothschild ailesine yönelik bu güne kadarki en kapsamlı araştırma yayımlandı. Prof. Dr. Mustafa Balcıoğlu ve Doç. Dr. Sezai Balcı tarafından 2 yıl boyunca Osmanlı Arşivleri ile İngilizce ve Fransızca kaynaklardan derlenerek oluşturulan "Rothschildler ve Osmanlı İmparatorluğu" adlı kitap 'dünyada devletler kuran ve devletler yıkan aile' olarak bilinen Rothschildler'in en gizli yönlerini ortaya çıkardı. Kitapta ayrıca dünyanın finans kaynağını yöneten Yahudi bankerlerin Osmanlı'ya ait olan Filistin'de satın aldıkları topraklar vasıtası ile İsrail Devleti'ni nasıl adım adım kurduğu da belgeler ışığında ortaya kondu.

BORÇ VERİP NİŞAN ALDILAR 

Rothschildler'in 1828-1829 yıllarında Osmanlı-Rus savaşı esnasında Osmanlı ile başlayan ilişkilerinin 1853 Kırım Savaşı ile derinleştiği ve bu dönemde ailenin Osmanlı'ya 10 milyon 514 bin 976 kuruş karşılığında cephane temin ettiği kitapta yer alan bilgiler arasında.
Araştırmaya göre Osmanlı Devleti 1854 yılından yıkılışına kadar Avrupalı bankerlerden 41 defa borç aldı ve ve bu borçlanmaların çoğu Rothschild ailesinden gerçekleştirildi. Bu alacak verecek ilişkisi neticesinde Sultan Abdülmecit, Abdülaziz ve 2. Abdülhamit'in Rothschild ailesi mensuplarına çok defa nişan tevcih etti.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:472px; width:640px" />

FİLİSTİN'DE KONOLİNER KURDULAR

Araştırma sırasında incelenen belgeler Filistin meselesine de farklı bir pencereden ışık tutarken, Yahudi bankerlerin aldıkları topraklar vasıtası ile İsrail Devleti'ni nasıl adım adım kurduğunu da ortaya çıkardı.

Kitaba göre, Sultan Abdülaziz devrinde Rothschild ailesiyle zayıflayan ilişkilerin Sultan 2. Abdülhamid zamanında gelişme göstermesiyle Rothschildler, Osmanlı'nın bir parçası olan Filistin'de koloniler kurdu. Sultan Abdülhamit'in Filistin'de yaşayan yerli ve yabancı Museviler'in toprak satın almalarına müsaade etmesiyle Filistin'deki Yahudi yerleşimlerin kalıcı olmasının önü açıldı.

Böylelikle 2. Meşrutiyet'in ilan edildği 1908 yılında Filistin'de yaşayan Musevi nüfusu, göçler sayesinde 2. Abdülhamit'in tahta çıktığı 1876 yılına göre 3 kat artarak 80 bine ulaştı.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:449px; width:640px" />

2. ABDULHAMİT TEDBİR ALDI 

Bugüne kadar ortaya konulmamış bir konuyu tamamen belgelere dayandırarak kitap haline getirdiklerini belirten Prof. Dr. Mustafa Balcıoğlu " Rothschild -Osmanlı ilişkilerine bakınca Filistin'in Sultan Abdülhamit zamanında kaybedildiğini görüyoruz. Sutan 2. Abdülhamit Rothschildlere karşı tedbir alıyor ama memurları satın almışlar. Tedbirleri uygulayan yok. Bu konuda ihbar geliyor. Ama garip olan şu Abdülhamit'in sadrazamı Cevat Paşa rüşvetçilerin başı zaten" diye konutu.