Kültür Sanat

THY'nin yeni reklam filmi Super Bowl’da yayınlandı 

THY'nin “Yolculuk” isimli kısa filminin 30 saniyelik versiyonu, 3 Şubat’ta dünyanın en çok izlenen spor etkinliği 53.Super Bowl’da yayınlandı

Türk Hava Yolları’nın dünyaca ünlü İngiliz yönetmen ve yapımcı Ridley Scott ile çektiği, coğrafi konumu ve medeniyet birikimi ile dünyada eşi benzeri olmayan İstanbul’un ikonik simgeleri arasında geçen sürükleyici bir kovalamacayı anlatan “Yolculuk” isimli kısa filminin 30 saniyelik versiyonu, 3 Şubat’ta dünyanın en çok izlenen spor etkinliği olan Super Bowl’da izleyiciler ile buluştu. Reklam filminin 6 dakikalık sinematik kısa film versiyonu ise Super Bowl ile eş zamanlı olarak havayolunun YouTube kanalından yayınlandı. 
Ünlü markaların yeni reklam filmlerinin ilk kez izleyicileri ile buluştuğu Super Bowl’a reklam veren ilk Türk markası olan Türk Hava Yolları, 2016’dan beri reklam filmleri ile bu organizasyonda yer alıyor. Türk Hava Yolları, ilk kez 2016 yılında Ben Affleck’in başrolünü oynadığı Batman v Superman, 2017’de Morgan Freeman’ın izleyiciyi dünyayı keşfetmeye çağırdığı “Dünya Daha Büyük, Keşfet”, 2018’de ise Dr. Mehmet Öz’ün dünyanın güzelliklerini keşfettiği “Beş Duyu” kampanyası ile Super Bowl’da yer aldı. 

"Dünyayı yeni evimizde Türk misafirperverliğini deneyimlemeye davet ediyoruz" 

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, "Pazar günü Super Bowl’u izlediklerinde filmdeki nefes kesici İstanbul manzaralarıyla karşılaşan herkesi, dünyayı bizimle keşfetmeye ve yeni evimiz olan İstanbul Havalimanı’nda Türk misafirperverliğini deneyimlemeye davet ediyoruz” dedi. 

2019/02/04/istanbul.jpg

"İstanbul ilham veren bir şehir"

Ridley Scott ise "İstanbul denizle iç içe olan mükemmel coğrafi yapısı ile hakkında bir hikaye yaratmak için ilham veren bir şehir. İstanbul, benim hikayeme de çok güçlü bir arka plan oluşturarak, ana karakterleri heyecan verici ve olağanüstü bir şekilde birleştirdi. Tıpkı yüzyıllardır birçok medeniyete tecrübe ettirdiği gibi” dedi. 

Avrupa ile Asya’yı birleştiren İstanbul’u havacılığın yeni merkezi olarak ele alan “Yolculuk” filminde 500 aktör ve aktrist görev alırken, İstanbul Havalimanı’nda çekilen sahnelerde ise 250 oyuncu görev aldı. İstanbul Havalimanı’nda geçen sahneler ayrıca Türk Hava Yolları’nın yeni kabin kıyafetleri ve yeni uçak içi kabin tasarımlarını da izleyici ile buluşturuyor. 

İstanbul'un güzellikleri ön planda

Blade Runner 2049 filmindeki rolüyle tanınan Sylvia Hoeks’in başrolde yer aldığı filmde kendisine ünlü oyuncu Aure Atika eşlik ediyor. Çırağan Sarayı, Şerefiye Sarnıcı, Ortaköy Meydanı ve İstanbul Havalimanı gibi İstanbul’un ikonik simgeleri arasında geçen ve dört günde çekimleri tamamlanan film, Ridley Scott’ın diğer eserlerine atıflar da içeriyor. 6 dakikalık sinematik kısa filme ve Scott’ın kendi anlatımıyla tüm süreci detaylarıyla ortaya koyan kamera arkası çekimlerine ek olarak filmin dört ayrı versiyonu da bulunuyor. 

Dünyaca ünlü yönetmen Ridley Scott

Yaratık (1979), Bıçak Sırtı (1982), Thelma ve Louise (1991) ve Gladyatör (2000) gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınan Ridley Scott, Türk Hava Yolları için çektiği kısa film ile 15 yıl aradan sonra ilk defa bir reklam filminde yönetmenlik yapmış oldu. Akademi Ödülleri’nde dört adaylığı bulunan ünlü İngiliz yönetmenin, aralarında dünyaca ünlü ticari firmalar için tasarlanmış ve yayınlandıkları dönemde ses getirmiş projelerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 700 reklam filmi bulunuyor. 

2019/02/04/islairport.jpg

30 saniyelik reklam 5 milyon dolardan fazla

Geçtiğimiz aylarda, değme Hollywood filmlerine taş çıkaran bir fragmanla karşımıza çıkan Ridley Scott'lı reklam filmi, Super Bowl'da yayınlandı. Bilmeyenler için söyleyelim: Amerikan futbol liginin final maçı Super Bowl'un bilet fiyatları şu an 5.400 dolardan başlıyor.

Super Bowl, geçtiğimiz yıllardan beri dünyanın en büyük şirketlerinin, korkunç paralar vererek reklam yayınlatabildiği bir müsabaka. Firmaların bu müsabakada 30 saniyelik bir reklam yayınlatabilmek için tam 5 milyon doları gözden çıkarması gerekiyor.

Ayrıca ABD televizyon tarihinde her yıl rekor kıran Super Bowl, 110 milyonun üzerinde izleyici rakamlarına ulaşarak en çok izlenen program konumunda.

2019/02/04/ridley-scott-imzali-turk-hava-yollari-reklami-yayinlandi.jpg

Kazanan New England Patriots

Öte yandan Türk Hava Yolları'nın reklam filminin de gösterildiği 53'üncü Super Bowl Finali'nde Los Angeles Rams ile New England Patriots takımları, Amerikan Futbolu Ligi'nin (NFL) şampiyonluk mücadelesi Super Bowl'da, Georgia eyaletinin Atlanta kentindeki 71 bin kapasiteli Mercedes-Benz Stadyumu'nda karşılaştı. Karşılaşmayı, New England Patriots kazanarak şampiyon oldu.

İşte THY’nin "The Journet - Yolculuk" isimli reklam filmi: