Kültür Sanat

Sabahattin Ali ve İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali'nin insanı iç sesiyle konuşturup, yoğun iç muhasebeye maruz bıraktığı, psikolojik öğeleri barındıran dram türü roman

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali'nin kaleminden çıkan ve okumaya başladığınız ilk satırdan sizi içine çeken muazzam bir roman. Her ne kadar başlarken size bir aşk hikayesini okuyacakmışsınız hissi uyandırsada eser aslında tamamen insanın iç muhasebesini, insana insanla anlatmayı amaçlamıştır.

Ve bu iç muhasebe,dönemin aydın yapısı birbirinden oldukça ayrı yerlerde duran, farklı birey yapıları taşıyan üç kahramandan biri olan "ÖMER" karakteri ile yapılmıştır.

Ömer’in fiziksel özellikleri anlatıldığı zaman onu Sabahattin Ali’ye benzetmeniz de pek mümkün. Sabahattin Ali gibi gözlüklü olan, saç yapısını da Sabahattin Ali’ye benzetebileceğimiz bir karakter. 

Eser boyunca Başkahraman Ömer, sürekli olarak insanı farklı şeyler yapmaya kışkırtan bir "iç şeytan"ın varlığından söz etmektedir. 

Ve iç konuşmalarında, hem kendini,hem de toplumdaki genel yapıyı yoğun bir şekilde eleştirir aynı zamanda da olaylara kendince realist çözümlemeler getirir.

Toplumun ve Ömer'in yaşamında ciddi etkilere sebep olan sözde aydın grubun ahlak anlayışı, samimiyetsizlikleri yine diğer karakterler Macide ve Bedri gözünden de yoğun bir şekilde eleştirilir.

Bu aydın gruptan bahsedilirken aslında roman için politik bir romandır diyebiliriz. Sabahattin Ali,romanı yazmaya başlarken, aydın çevrenin içinde bulunduğu hastalıkları ve özellikle laf kalabalığıyla, birilerini ya da bir yerleri abartı figürü ile yücelten sözde aydın kesimi aslında Ömer ve daha sonra Macide ve Bedri karakterleriyle yermektedir.

PEKİ İÇİMİZDEKİ BU ŞEYTAN DA NEYİN NESİ?

Ömer’in roman boyunca süren iç kavgası neticesinde içinde bulunduğu hale sürekli olarak "İç Şeytan"ın neden olduğunu söylemesi aslında bulunduğu haline içten içe utandığı için adlandırdığı bir 

Çünkü Ömer, kendi duygusal karmaşasını üzerinden atmak yerine başka insanlara da sıçratmayı seçmiş bir karakterdir.

Don kişotca emellerin peşinde koşup kendini aldatmasını kendi iç muhasebesinde aslında bir süre sonra kabul eder.

İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu…
İçimizde şeytan yok… 
İçimizde aciz var… 
Tembellik var… 
İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var.

ALTINI ÇİZDİĞİM SATIRLAR

✓ Dünyaya hükmetmeye hazırlanıyormuş. Dünya Kim? Benden başka Dünya mı var? Herkesin bir tek dünyası vardır, o da kendisi..

✓ İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. 
Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.

✓ İçimizde şeytan var. Can kırıkları var. Nefret var, yalanlar var. Bir yanımız bizi çoktan terk etmiş, kaçıyor. Melankoli ve hüsran var..

✓ Hayatta hiçbir şey, uğrunda ölmek için istenmez. 
Her şey yaşamamız için olmalıdır.

✓ İçimde biriken hislerin birdenbire patlayarak beni zerreler halinde dağıtacağından korkuyorum.

✓ Hayatın bir değişmeler silsilesi ve her değişmenin bir tekamül olduğunu anlamayanlar yobaz kafalı insanlardır.”

✓ Ne olurdu? Birbirimize birkaç sene sonra tesadüf etmiş olsaydık! O zaman hayatımız belki bambaşka bir şekil alırdı. 
O zaman sana tâbi olur ve bundan zevk duyardım. Fakat şimdi, hiçbir faydası olmadığını bile bile, yanlış ve mânâsız bulduğum şeylere oyuncak olmak, bütün sevgime rağmen imkânsız.

✓ Unutmayın ki, dünyada en korkunç şey, ümidini kaybetmektir.

✓ Acaba kafamı bir çalı süpürgesiyle temizlemek mümkün müdür?

SABAHATTİN ALİ KİMDİR ?

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:391px; width:625px" />

Edebiyatımızın en önemli ustalarından Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde Edirne’’nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında dünyaya gelmiştir. Babasının mesleğinden dolayı ilköğretim eğitimini ülkenin çeşitli şehirlerinde tamamlamıştır. Daha sonra Sabahattin Ali, parasız yatılı olarak Balıkesir Muallim Mektebi’ne başlamıştır.

1926 yılında İstanbul’da bir okula yerleşen Sabahattin Ali, burada büyük bir şans yakalar. Çünkü o yıllarda Ali Canip Yöntem, Muallim Mektebi’nde edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Ondaki cevheri fark eden Ali Canip Yöntem yardımıyla şiirleri, öyküleri ve denemeleri birçok önemli dergide yayımlanmaya başlar.

1927 yılında ise Sabahattin Ali, kendisini çok etkileyecek olan babasının ölüm haberini alır. Babasının ölümü üzerine Sabahattin Ali, “Babam İçin” adlı şiiri kaleme alır. Şiir, 15 Ocak 1927 tarihinde “Güneş Dergisi”’nde yayımlanır.

Sabahattin Ali, yaşadığı acı olayı bu şekilde aktarır ancak bu şiirdeki bazı kelimeler aslında onun tüm hayatını esir alacaktır. Hayatı boyunca acı ve üzüntüyü aktaran kelimeler onun peşini bırakmayacaktır. Söz konusu şiiri henüz 19 yaşında kaleme alan Sabahattin Ali, aynı yıl okuldan mezun olur. Artık bir öğretmen olan Ali, Yozgat Merkez Cumhuriyet Okulu’na dayısının yardımı ile tayin edilir.

Bir süre burada kaldıktan sonra Almanyaya gider. Ülkeye geri döndüğünde Konya’da öğretmenliğe devam eder. Bu yıllarda Atatürk’ü hiciv ettiği iddiasıyla tutuklanan Sabahattin Ali, bir süre hapis yatar ve af nedeniyle tahliye olur.

Tahliye olduktan sonra Tek parti yıllarında yazıları hiçbir yerde yayımlanmaz ve işsiz kalır. Bu olumsuzluklar üzerine ülkeden gitmek ister ancak Sabahattin Ali’’nin bu günlerde pasaport talepleri onaylanmaz. Bunun üzerine usta kalem, Bulgaristan’a gitmeye karar verir.

Sabahattin Ali, ordudan atılmış olan ve ajanlık yaptığı söylenen Ali Ertekin tarafından insanlık dışı duygular ile öldürülmüştür. Ancak Sabahattin Ali’’nin ölümü hakkında hâlâ cevaplanamayan sorular bulunmaktadır. Sabahattin Ali’yi kendisinin öldürdüğünü itiraf eden Ali Ertekin, 4 yıl ceza almış ancak birkaç hafta sonra ülkede ilan edilen aftan faydalanarak cezasını çekmemiştir. Sabahattin Ali’’nin yakınları ise bu konuda başka iddialarda bulunmuş ancak bu durumun bir bilmece olarak varlığını korumaktadır.

ESERLERİ

✓ Dağlar ve Rüzgâr

✓ Değirmen

✓ Yeni Dünya

✓ Sırça Köşk

✓ Bir Orman Hikayesi

✓ Kuyucaklı Yusuf

•✓ İçimizdeki Şeytan

✓ Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’'nin Bestelenen Bazı Şiirleri

✓ Eşkiya Dünyaya” ve “Leylim Ley” - Zülfü Livaneli

✓ “Aldırma Gönül - Edip Akbayram 

✓ “Geçmiyor Günler -” Ahmet Kaya

✓ Çocuklar Gibi” - Sezen Aksu

✓ Göklerde Kartal Gibiyim” - Volkan Konak

 

Kaynak : Sadecehaber