Kültür Sanat

Tuncel Kurtiz'in aramızdan ayrılışının 5. yılı

Sanat dünyasının değerli oyuncularından Tuncel Kurtiz, 5 yıl önce 27 eylül'de aramızdan ayrıldı.

5 yıl önce bugün aramızdan ayrılan Tuncel Kurtiz, sesiyle marşlara, türkülere ve belgesellere de hayat vermişti.

Ölümünden bir süre önce Kaz Dağları'na yerleşen Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 yılında Etiler'deki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ezel dizisinde can verdiği 'Ramiz Dayı' karakteriyle Türkiye'nin dayısı haline gelen Kurtiz, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kariyeri

İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçının, doğayla iç içe yaşamayı sevdiği belirtilir

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır. 2006'da Hacı, 2007'de Asi adlı TV dizilerinde oynadı. 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi'nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.