Kültür Sanat

Yağlı güreş Güney Kore’de tanıtıldı

Yağlı Güreş, UNESCO tarafından Güney Kore’de düzenlenen 3. Uluslararası Gençlik Dövüş Sanatları Kampı’nda Edirneli güreşçiler tarafından tanıtıldı.

Yağlı güreş, dünyada tanınmaya devam ediyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Gençlik Dövüş Sanatları Kampı, Güney Kore’de düzenlendi. UNESCO tarafından organize edilen kampta Edirneli güreşçiler ata sporumuzu tanıttı.

AA‘da yer alan habere göre; Türk ata sporu yağlı güreş, UNESCO tarafından Güney Kore’de düzenlenen 3. Uluslararası Gençlik Dövüş Sanatları Kampı’nda Edirneli güreşçiler tarafından tanıtıldı. 

Yağlı güreşin ünü Güney Kore’ye yayıldı

UNESCO’nun davetlisi olarak Güney Kore’nin başkenti Seul’deki kampa katılan Trakya Birlik Spor Kulübü güreşçileri, dünyanın farklı ülkelerinden kampa katılan sporculara ve davetlilere tanıttı.

Trakya Birlik Spor Kulübü Başkanı Önder Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geniş katılımla düzenlenen kampta Türkiye’yi ve ata sporu yağlı güreşi başarıyla yansıttıklarını söyledi. 

Ata sporumuzun gösterilerinin ilgi odağı olduğunu belirten Yücel, “Gençlik kampında her ülke kendi kültürel dövüş sporunu tanıttı. Biz de Türkiye’yi geleneksel ata sporumuzla tanıttık. Çok güzel bir temsil oldu.” dedi. 

Ata sporumuz UNESCO vasıtasıyla tüm dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Yücel, şöyle devam etti: 

“Edirne’yi, Türkiye’yi ve ata sporumuzu kampa katılanlara uygulamalı olarak anlattık. Kültürel paylaşımlar oldu. UNESCO’nun sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında düzenlenen kampta çok güzel eğitimler ve karşılıklı paylaşımlar oldu. Tabii özellikle ata sporumuz sadece bir spor değil. Yağlı güreş bir kültür. Türkiye’nin ve Türk kültürünün tanıtılmasında yağlı güreşin önemli bir rolü var. Bun anlamda Güney Kore’de yağlı güreşi dünyanı farklı yerlerinden gelen katılımcılara anlattık. Bu temsili yapmamızda büyük emekleri olan Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Toksöz ve Trakya Birlik Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyorum.”