Medya

Adnan Oktar'ın TV'sine RTÜK neden yaptırım uygulayamıyor?

Adnan Oktar'ın A9 TV'sine RTÜK'ün neden ceza uygulayamadığı ortaya çıktı. Yayınlar logo eklenerek sanki TV'deymiş gibi internette yayınlanıyor.

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve ekonomide birçok alanı birden düzenleyen torba tasarı, TBMM’ye sevk edildi. Yaklaşık 1 ay içinde Meclis’ten geçip yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemede dikkat çeken maddeler var. Onlardan biri de kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen gruba yönelik...

İNTERNETTEN YAYIN İÇİN DE LİSANS ALINACAK

Lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecekler. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek. Söz konusu maddenin kamuoyunda Adnan Hocacılar olarak bilinen grubun yayınlarıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Son dönemde A9 kanalından yapılan yayınlarla ilgili olarak çok sayıda şikayet RTÜK’e iletildi.

RTÜK: LOGO EKLENEREK İNTERNETTEN YAYIN YAPILIYOR, TV'DE BUNLAR YAYINLANMIYOR

A9 kanalıyla ilgili incelemeler yürüten RTÜK yetkililerine göre, şikâyete konu olan görüntülerin tamamı YouTube ve sosyal medya üzerinden yayınlanıyor, internet ortamına özel içerik olarak üretiliyor ve bu mecralardan A9 logosuyla yayınlanıyor. TV kanalından ise RTÜK’ün yaptırımına uğrayabilecek içerikte yayınlardan kaçınılıyor. İnternet ortamına yönelik denetim yapamayan RTÜK, Oktar’ın programlarına yaptırım uygulayamıyor.

Hürriyet

2018/02/03/a_3.jpg

2018/02/03/aea.jpg