Medya

Arama motoru Google, tarafını belli etti!

Yapılan bir araştırmaya göre Google, ‘En Çok Okunan Haberler’ bölümünde sol eğilimli haber sitelerine daha fazla yer veriyor.

Google, En Çok Okunan Haberler seçeneğinin içinde nelerin olacağını belirlemek için bir algoritma kullanıyor. Genelde bir konunun veya bir bakış açısının popülaritesine dayanıyor.

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan verilere göre, Google’ın sol eğilimli medya kuruluşlarına yönelimi, CNN ve The New York Times gibi siteleri diğerlerine göre daha fazla tercih ettiği bir algoritma ile tespit edildi. 

Google, En Çok Okunan Haberler bölümünde yalnızca 20 medya kuruluşunun haberleri yer aldı. Haberlerin yüzde 62’sinde sol eğilimli medya kaynaklarına yer verildi. Makalelerin yüzde 10’unu CNN, yüzde 6,5’ini The New York Times, yüzde 5,6’sını Washington Post oluşturdu. Buna karşılık, Fox’un 6.302 haberinden sadece yüzde 3’ü yer aldı.

Arama motoru, kasıtlı olarak sol eğilimli siteleri desteklediğini reddetti.

Araştırma, CNN’nin “En Çok Okunan Haberler” bölümünde yer alan haberlerin bir sonucu olarak yüzde 24 oranında bir trafik elde ettiği, kaynakların bolluğuna rağmen, Tillerson hakkındaki haberlerin yüzde 75’inin New York Times ve CNN’den geldiği belirtildi. 

Arama motoru ve sosyal medyada, medyaya yönelik önyargı konusu uzun zamandır haber endüstrisinde bir tartışma yarattı. 

2016 ABD seçimlerinde Facebook’un Trump destekçileri tarafından tercih edilen sağ medya kuruluşlarını yasakladığı sorunu ortaya çıkmıştı.

O zamandan bu yana, Facebook daha az haber makalelerine ve daha fazla kullanıcısına kişisel etkileşimlere odaklanacağını açıkladı. 

Bu karar, Google’ı daha da güçlendirdi.

Arama motoru herhangi bir siyasi önyargı altında çalıştığı iddiasını reddetti ve En Çok Okunan Haberler’in popülerliği tespit eden bir algoritma tarafından seçildiği konusunda ısrar etti.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.