Yaşam

Cumhuriyet gazetesinin 95. yılı kutlandı

Yayın hayatı bir asıra yaklaşan Cumhuriyet gazetesinin 95’inci yılı, İzmir’de gerçekleştirilen özel bir etkinlikle kutlandı

10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 95’inci yıl kutlamasında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası da sahne aldı.

Yoğun katılımlı buluşmaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Vakfı yöneticisi ve yazar Mustafa Balbay, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, gazete yazarları, yöneticileri, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları, eski ve yeni milletvekilleri, sendika, sivil toplum ve meslek örgütü temsilcileri de katıldı.

AHMET NECDET SEZER KİMDİR?

1941’de Afyon’da doğdu. 1958 yılında Afyon Lisesi’ni, 1962’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Ankara’da hâkim adayı olarak göreve başladı. Askerliğini Kara Harp Okulu’nda yedek subay olarak yaptı.

Sezer, sırasıyla Dicle ve Yerköy Hâkimlikleri ile Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulundu. Medeni Hukuk alanında 1977-1978’de Ankara Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans öğrenimi yaptı.

1983’te Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Üyesi iken Yargıtay Genel Kurulu’nca belirlenen üç aday arasından cumhurbaşkanı tarafından 1988’de Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atandı. Sezer, Anayasa Mahkemesi Kurulu’nca da 6 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi.

5 Mayıs 2000’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin onuncu cumhurbaşkanı olarak seçildi. 16 Mayıs 2000’de başladığı görevini 28 Ağustos 2007 tarihinde tamamladı.

1964 yılında Semra Hanım’la evlenen Ahmet Necdet Sezer üç çocuk babasıdır.